Co za wynik! Internet szerokopasmowy ma już 90 % domów
18 grudnia 2020
Internet powszechnieje i zdecydowanie nie jest już nieosiągalny – takie wnioski można wysnuć z nowego raportu Głównego Urzędu Statystycznego. GUS tradycyjnie już przeanalizował sytuację na polskim rynku telekomunikacyjnym. Rok 2020 internet w Polsce kończy z wynikiem dostępności na poziomie 90,4 proc. Tyle gospodarstw domowych ma dostęp do sieci szerokopasmowej.
Jeszcze ważniejszy od tego wskaźnika jest parametr pokazujący dynamikę wzrostu. Wynik tej jest o prawie 4 proc. większy niż rok wcześniej. Co szczególnie istotne, maleje dysproporcja między dostępnością sieci w dużych miastach, a tym, czy można liczyć na szybki internet na wsi. To od dawna było bolączką polskiej infrastruktury. Jeśli spojrzeć dziś na dostępność w dużych lokalizacjach – internet w Warszawie, Poznaniu, Łodzi czy Wrocławiu – pokrycie jest już niemal pełne. Według danych GUS duże miasta mają aż 92,1 proc. gospodarstw, które bez problemu korzystają z możliwości jakie daje szerokopasmowy internet. W mniejszych miastach odsetek ten spada do 89,7 proc. Na wsi jest podobny – to 89,3. Co jednak ważne, to właśnie na tych terenach następuje szybka zmiana w zakresie dostępności do sieci.
Polski internet w ocenie GUS
W przedmowie do raportu “Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2020 r.” dyrektor urzędu statystycznego w Szczecinie – Magdalena Wegner – oraz prezes GUS dr Dominik Rozkrut wskazują:
Technologie teleinformatyczne zrewolucjonizowały współczesny świat, wpłynęły na sposób pracy, gospodarkę oraz funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie. Zgodnie z Agendą Cyfrową, która jest jednym z siedmiu filarów, opracowanej przez Komisję Europejską Strategii Europa 2020, powszechny dostęp do dóbr cyfrowych stanowi priorytet we wspieraniu rozwoju gospodarczego i społecznego państwa oraz podstawę do ograniczenia zjawiska wykluczenia cyfrowego. W 2020 r. kiedy świat ogarnęła pandemia, wykorzystanie technologii cyfrowych odegrało bardzo istotną rolę i ułatwiło funkcjonowanie społeczeństwa w wielu aspektach życia. Szybki przepływ informacji na temat aktualnej sytuacji umożliwiał natychmiastowe reagowanie zarówno władz, jak i przedsiębiorstw oraz podejmowanie kluczowych decyzji w zakresie ochrony zdrowia i funkcjonowania gospodarki w tej wyjątkowej sytuacji.
Publikacja Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2020 r. prezentuje wyniki badań z lat 2016–2020 z zakresu wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w przedsiębiorstwach, administracji publicznej, gospodarstwach domowych oraz przez osoby indywidualne.
Autorzy podkreślają:
W 2020 r. dostęp do Internetu w domu posiadało 90,4% gospodarstw domowych. Odsetek ten był wyższy o 3,7 p. proc. niż w poprzednim roku. Poziom tego wskaźnika był zróżnicowany w zależności od typu gospodarstwa, stopnia urbanizacji, miejsca zamieszkania oraz regionu. Zdecydowanie częściej dostęp do Internetu w domu posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi niż bez nich. Odsetek ten był również nieco wyższy w miastach dużych niż średnich i na wsi, a także na obszarze Polski centralnej w porównaniu
z pozostałymi regionami.
W 2020 r. blisko 90% gospodarstw domowych w Polsce miało w domu dostęp do Internetu szerokopasmowego. Autorzy analizy zwracają uwagę na dynamikę wzrostu:
Odsetek tych gospodarstw był wyższy o 6,3 p. proc. niż przed rokiem. Podobnie jak w przypadku wcześniej analizowanego zjawiska, czynnikiem sprzyjającym był fakt posiadania dzieci i miejsce zamieszkania w dużych miastach. W 2020 r. 81,4% osób w wieku 16–74 lat regularnie korzystało z Internetu, przy czym i tu obserwuje się zróżnicowanie – w zależności od wieku, aktywności zawodowej, poziomu wykształcenia i miejsca zamieszkania. Największy odsetek regularnych użytkowników odnotowano wśród osób w wieku 16–24 lata (99,2%), uczniów i studentów (99,8%), osób z wyższym wykształceniem (98,2%), a także mieszkańców dużych miast (89,2%). W Polsce centralnej udział regularnych użytkowników
Internetu był większy niż w pozostałych częściach kraju.
Warszawa i woj. mazowieckie – lider internetu
Biorąc pod uwagę podział terytorialny kraju, w 2020 r. pod względem odsetka gospodarstw domowych posiadających dostęp do Internetu w domu przodowało województwo mazowieckie. Największy odsetek osób korzystających z Internetu wystąpił w województwie dolnośląskim, natomiast jego regularnych użytkowników – w województwie zachodniopomorskim.
Uwzględniając cele korzystania z Internetu, w Polsce najbardziej popularne jest czytanie online wiadomości, gazet lub czasopism oraz używanie poczty elektronicznej. W 2020 r. informacje online czytało 65,4% osób w wieku 16–74 lata, a wśród osób korzystających z Internetu – 78,6%. Udział użytkowników poczty elektronicznej w ogólnej liczbie ludności w wieku 16–74 lata wyniósł 65,9%, a wśród osób korzystających z Internetu – 79,2%.
W 2020 r. zakupów przez Internet dokonywało 60,9% Polaków w wieku 16–74 lata. Największy odsetek osób zamawiających lub kupujących przez Internet towary lub usługi do użytku prywatnego odnotowano w województwie mazowieckim (67,7%). / Materiał np. biuletynu GUS.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Polski internet w ocenie GUS…
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
Polski internet w ocenie GUS…
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!