Czy warto zdecydować się internet satelitarny?
4 grudnia 2019
Internet satelitarny to rozwiązanie idealne w sytuacji, gdy nie ma dostępu do innego typu łączy. W jakiej innej sytuacji warto założyć ten typ łącza? Internet satelitarny jest relatywnie mało popularny, ale niesie za sobą spore możliwości.
Dostęp do sieci w technologii satelitarnej jest alternatywą dla internetu kablowego i mobilnego. Dotyczy to także bazującego na nim domowego LTE. W szczególności główną zaletą tej usługi jest jej szeroka dostępność. Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i jakie możliwości infrastrukturalne znajdują się w najbliższej okolicy, możemy skorzystać z internetu satelitarnego. Odpowiadamy tu m.in. na pytania:
- Jaki jest koszt internetu satelitarnego?
- Jak działa internet satelitarny?
- Czym wyróżniają się aktualne oferty internetu przez satelitę?
Będzie to w szczególności istotne na obszarach mniej zaludnionych, gdzie może nie być łatwej możliwości założenia stałego dostępu do internetu kablowego.
Technologia Internetu satelitarnego może się wydawać droga i nieosiągalna dla przeciętnego użytkownika, ale już od dawna nie jest to prawda. Wręcz przeciwnie – jest to rzeczywista i łatwo dostępna alternatywa. Warto wziąć pod uwagę przy wybieraniu operatora i oferty dla domowego Internetu.
Internet satelitarny brzmi tajemniczo, czyli jak to działa?
Pierwszy internet satelitarny, dostępny jeszcze w latach 90. Na początku tego wieku, miał jeden, podstawowy problem – działał tylko „w jedną stronę”. Użytkownik mógł więc drogą satelitarną odbierać dane, ale żeby je wysyłać i w ogóle móc z sieci korzystać, musiał jednocześnie utrzymywać połączenie inną drogą (typowo – za pośrednictwem modemu telefonicznego i internetu „wdzwanianego”). Było to problematyczne i przede wszystkim drogie. Na to rozwiązanie decydowali się jedynie ci, którym zależało na wysokiej prędkości pobierania bez względu na koszt.
To zmieniło się wraz z pojawieniem się satelitarnego połączenia dwukierunkowego. Dzięki niej antena satelitarna, z której korzysta użytkownik Internetu, jest w stanie zarówno odbierać jak i wysyłać dane, eliminując konieczność zadbania o dodatkowe połączenie. Korzystający w ten sposób z sieci użytkownik nie widzi żadnej różnicy między takim połączeniem, a np. połączeniem kablowym – a jest ono dostępne na terenie całej Polski i Europy bez względu na warunki i istniejącą infrastrukturę.
Przepustowość i stabilność Internetu satelitarnego zapewnia wykorzystanie satelity Eutelsat KA-SAT i oferowanego przez niego pasma Ka. Zapewnia ono przepustowość łącza 38 razy większą niż tradycyjne pasmo Ku, nadając się doskonale do zastosowań multimedialnych.
Czy montaż internetu przez satelitę jest problematyczny?
Montaż internetu satelitarnego jest bardzo prosty, a korzystanie z niego nie wymaga od użytkownika żadnego specjalnego oprogramowania. Zamontowana na zewnątrz mieszkania antena satelitarna połączona jest z modemem. Modem zaś łączy się z kartą sieciową komputera. Dla niego internet będzie już widoczny dokładnie tak samo, jak w przypadku połączenia kablowego.
Montaż internetu satelitarnego można wykonać samodzielnie lub w przypadku wątpliwości zdecydować się na pomoc specjalisty.
Ile kosztuje internet satelitarny?
Znajdujący się w ofercie firmy Tooway Internet satelitarny oferuje przepustowość 16 Mb/s (w cenie 69,99 złotych miesięcznie), 30 Mb/s (w cenie 99,99 złotych miesięcznie) lub 50 Mb/s (w cenie 129,99 złotych miesięcznie). We wszystkich tych ofertach nie występuje limit danych, za to występuje pakiet danych priorytetowych, po którego przekroczeniu prędkość maksymalna nie zawsze może być osiągalna. Nie oznacza to jednak, że prędkość na pewno spadnie. Aktywacja usługi to jednorazowo 209 złotych w przypadku prędkości 16 Mb/s i 189 złotych w przypadku wyższych prędkości. Umowa podpisywana jest na dwanaście miesięcy.
[table id=138 /]
Operator w ramach zawartej umowy zapewnia też klientowi antenę satelitarną o średnicy 75 cm skierowaną na satelitę KA-SAT oraz modem Tooway wyposażony w interfejs ethernetowy RJ45. Do korzystania z Internetu satelitarnego nie są potrzebne żadne dodatkowe urządzenia.
Czy warto wybrać takie rozwiązanie dostępu do sieci?
Przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie założenia internetu satelitarnego warto dokładnie zapoznać się ze szczegółami oferty i ocenić, na ile odpowiada ona naszym wymaganiom. Technologia ta będzie najbardziej atrakcyjna dla użytkowników mieszkających z dala od zaludnionych obszarów miejskich.
Porównywarka cen Pan Wybierak to nie tylko szybka analiza aktualnych cen i warunków operatorów. Platforma zapewnia również możliwość zamówienia każdej usługi za naszym pośrednictwem. Oszczędzaj czas i pieniądze – formalności zostaw naszemu działowi obsługi klienta. Skontaktuj się z nami online lub telefonicznie. Doradztwo i obsługa zamówień zapewniane przez serwis Pan Wybierak są bezpłatne.
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m.in. gram.pl, Polygamia.pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Powiązane artykuły
Tak działa Smart Things. Podłączyłem do internetu nowy piekarnik. Czy warto?
Internet satelitarny brzmi…
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!