Internet coraz mniej bezpieczny. Wyniki ochrony Orange mogą zadziwić
22 września 2023

CERT Orange Polska podsumował wakacje w sieci: oszustwo na kupującego, fałszywe inwestycje i fałszywe sklepy. CyberTarcza ochroniła 1,7 mln klientów Orange.
W ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy CERT Orange Polska zablokował ponad 24 tys. domen używanych do wyłudzeń danych lub pieniędzy. W czołówce zagrożeń znalazły się: oszustwo „na kupującego”, fałszywe oferty inwestycji i fałszywe sklepy. Na zablokowane przez CyberTarczę strony tworzone przez oszustów próbowało wejść ponad 1,7 miliona użytkowników sieci Orange.
Ponad 17% zablokowanych przez CERT Orange Polska fałszywych domen dotyczyło nakłaniania do inwestycji. To na strony prowadzące do nieistniejących giełd czy fałszywych inwestycji w kryptowaluty najczęściej próbowali wejść w czasie wakacji internauci. Zjawisko to utrzymuje się w czołówce zagrożeń już od kilku lat.
Blisko 50% stanowiły domeny używane do tzw. oszustwa na kupującego. W tym przypadku oszuści tworzą domeny nawet dla pojedynczych atakowanych osób, a w przypadku fałszywych inwestycji kierują je do większej grupy użytkowników głównie przy pomocy reklam. Dlatego oszustwa na fałszywe inwestycje, pomimo, że ich udział procentowy był mniejszy, docierały do większego grona potencjalnych ofiar. Rosnąca liczba „oszustw na kupującego” może być spowodowana dużym rozdrobnieniem domen używanych przez cyberprzestępców. Ich czas życia jest bardzo krótki, nieraz to zaledwie 20 minut, a nowe domeny dodawane są przez kilkanaście godzin na dobę.
– Działająca w naszej sieci CyberTarcza doskonale wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji. Coraz precyzyjniej określamy zagrożenia, dlatego chronimy internautów coraz skuteczniej. Jednak nadal ogromnym wyzwaniem jest odpowiednia edukacja użytkowników internetu i zwrócenie ich uwagi jak istotne jest dziś budowanie odporności na cyberzagrożenia – wyjaśnia Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.
Częstym motywem są też fałszywe sklepy w domenie .shop. Wyglądają jak zwyczajne witryny sklepowe, jednak brakuje na nich np. danych kontaktowych czy rozliczeniowych.
– Zauważamy niebezpieczny trend z fałszywymi domenami, które podszywają się pod sklepy internetowe. Podczas wakacji zarejestrowaliśmy ich przeszło 2 tysiące. Większość z nich to sklepy stawiane masowo na np. otwartych platformach sprzedażowych, którym nie powinniśmy ufać, a jednak w nie klikamy – mówi Robert Grabowski.
Prócz ochrony na poziomie sieci, którą objęci są wszyscy użytkownicy, Orange Polska oferuje także dodatkowe usługi wzmacniające bezpieczeństwo internautów. Na przykład, w planach mobilnych 5G, klienci indywidualni otrzymują bez dodatkowych opłat usługę CyberOchrona dla jednego urządzenia. Z kolei małe i średnie firmy mogą skorzystać np. z usługi CyberTarcza zapewniającej ochronę dla 3 urządzeń. Dzięki nim zyskują m.in. dostęp do portalu, na którym samodzielnie mogą ustawić blokadę wybranych kategorii stron internetowych czy konkretnych adresów, a także zapoznać się z raportami na temat liczby udaremnionych ataków czy zablokowanych niepożądanych stron zgodnie z ustawionym profilem./ Np. informacji prasowej Orange.


Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły

eSIM na wakacje! Teraz będzie to jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze
Autopay uruchamia eSIM – internet mobilny za granicą bez roamingu i bez fizycznej karty. Jak działać będzie rozwiązanie,…

Polski internet? 5G rośnie szybko, a światłowód jest lepszy niż sądziliśmy
Polska sieć przyspiesza jak nigdy dotąd – przynajmniej tam, gdzie dociera. Najnowszy raport Ookla (operatora serwisu…

Więcej za abonament RTV w 2026 roku. KRRiT ogłasza nowe stawki. Sprawdź, ile zapłacisz
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała właśnie nowe stawki opłat abonamentowych, które wejdą w życie z początkiem 2026…
Najnowsze artykuły

Internet, monitor, podłączenia. Na co zwrócić uwagę projektując biurko na wymiar?
Planując biurko na wymiar do home office, stajemy przed wyzwaniem połączenia wygody z technologią. Jeszcze dekadę temu wystarczył…

Czy warto mieć system ochrony od operatora? Casus Orange pokazuje, że tak
Tak wielu ataków na urządzenia docelowe odbiorców jeszcze nie było. Wygląda na to, że internet coraz bardziej jest…

Telewizja satelitarna w Polsce się kończy. Coraz chętniej wybieramy TV przez internet
Rynek płatnej telewizji w Polsce się zmienia – światłowód zyskuje, satelita w odwrocie. Ale zaskoczeń, które widać analizując…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!