Internet 5G w samolocie, czyli „Halo? Hej, mam w chmurach dobry zasięg”
10 grudnia 2022
Podróż samolotem dla wielu osób wiązała się z jakże trudnym ograniczeniem – kilkoma (czy kilkunastoma) godzinami bez dostępu do internetu. To się zmienia: wkrótce przepisy pozwolą na uruchomienie sieci 5G w samolotach.
Operatorzy lotów w Unii Europejskiej będą mieli możliwość – czy raczej formalną zgodę – na instalowanie w samolotach technologii internetu 5G. W ten sposób umożliwią pasażerom surfowanie w sieci na wzór tego, co dostępne jest nie wysoko w chmurach, ale po prostu na ziemi.
Dziś wchodząc do samolotu pasażerowie dbają o to, by uruchomić swoje smartfony w trybie samolotowym. To niezbędne do tego, by nie doszło do zakłóceń działania systemów pokładowych. Wygląda jednak na to, że podróżowanie samolotem będzie pod tym kątem zdecydowanie wygodniejsze.
Internet w samolocie – czas na wygodne podróże
Gdy dojdzie do uruchomienia sieci internetowej w samolotach, czas podróży pozwoli nie tylko na rozrywkę sieciową i znacznie szybszą podróż nawet na sporych dystansach. To także okazja do tego, by na bieżąco kontaktować się z bliskimi – choćby po to, by powiedzieć, że samolot właśnie jest w danej lokalizacji. Z kolei w przypadku połączeń biznesowych, dostęp do internetu 5G będzie pozwalał na nic innego jak pracę biurową. Szybkie wysłanie e-maili wprost z pokładu? Nic trudnego – to, co dziś niewyobrażalne, wkrótce będzie standardem. O wdrożeniu takich rozwiązań myśli również Starlink.
Skąd zmiany w zakresie internetu w samolotach?
Wprowadzenie internetu do samolotów do efekt aktualizacji decyzji Komisji Europejskiej. Ta wprowadziła zmiany do stanowiska w zakresie komunikacji mobilnej dostępnej w samolotach. W przeciwieństwie do zapisów z 2008 r, przewoźnicy mogą poświęcić zarezerwowane częstotliwości na technologię 5G w samolotach. Sieć dostępna będzie dzięki niewielkim elementom bazowym. Z nich dojdzie do transmisji danych przy wykorzystaniu satelit. Sygnał trafi na sieć komórkową dostępną na ziemi. W ten sposób nic nie będzie ograniczało kontaktu pomiędzy samolotem a powierzchnią globu. Sieć telefonii komórkowej działać będzie z częstotliwością min. 5 GHz. Z kolei wymiana informacji samolotu z bazą itp. Odbywać się na na poziomie 4,4 GHz. Nie będzie to więc budzić konfliktu połąćzeń i nakładania się sygnałów.
Kraje członkowskie Unii Europejskiej mają udostępnić pasma 5GHz do transportu do 30 czerwca 2023 r. / FOT: onlyyougj Freepik
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
Internet w samolocie – czas na wygodne podróże…
SIMulator internet od T-Mobile, czyli właściwie… co? Oto, jak działa w praktyce
Internet w samolocie – czas na wygodne podróże…
W T-Mobile internet mobilny bez limitu szybkości. Kto może z tego skorzystać?
Internet w samolocie – czas na wygodne podróże…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Internet w samolocie – czas na wygodne podróże…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Internet w samolocie – czas na wygodne podróże…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!