Internet 5G Orange na nowym paśmie. Efekt? Zdecydowany wzrost szybkości
29 października 2023
Orange kolejny raz pokazuje, jak duże znaczenie dla jakości sygnału internetowego odgrywają kwestie techniczne. Uruchomienie sieci 5G – w formie testów – na nowy paśmie pokazało, jak duże są możliwości wzrostu prędkości.
Na początku września Orange testowało nowość: internet w Lublinie był sprawdzianem tego, jak działa sieć 5G w paśmie 3,4-3,8 GHz. Zawiera ona częstotliwości, które są do dyspozycji Orange po zakończeniu aukcji 5G.
Jakie wnioski można wysnuć z badań Orange? Spółka przedstawiła obszerny raport wskazujący, co przyniosło testyowe uruchomienie internetu 5G na nowym paśmie w Lublinie.
Wrześniowy sprawdzian działania sieci 5G
Testy 5G w paśmie 3,4-3,8 GHz w Orange odbyły się od początku września do połowy października. Na bazie danych z tego okresu porównywano ponad 100 parametrów sieciowych na 9 stacjach bazowych, z czego 7 umiejscowionych było na wspólnym obszarze.
Według Orange, głównym celem testów było rozciągnięcie zasięgu sieci 5G przy zachowaniu wysokiej jakości usług. Firma zwraca uwagę, że testowana sieć działała w architekturze NSA, która wykorzystuje istniejącą infrastrukturę sieci rdzeniowej 4G LTE.
Znaczący wzrost prędkości sieci
Orange sprawdził 100 parametrów sieciowych w różnych konfiguracjach. Na tej podstawie odnotowano, że średnia prędkość transmisji danych dla pobierania wyniosła na początku testów 164 Mb/s. W wyniku optymalizacji Orange odnotował wzrost o 90%, osiągając średnie prędkości na stabilnym poziomie 313 Mb/s i to przy rosnącej licznie użytkowników i zwiększającym się ruchu danych.
Zobacz również: Najlepsze oferty internetu mobilnego wg analityków PanWybierak.pl.
80.00 zł
miesięcznieInternet domowy NET BOX 300 GB z modemem zewnętrznym
Zobacz więcejLimit danych
300 GB
Pobieranie
800 Mb/s
Wysyłanie
133 Mb/s
Modem WiFi
w cenie
zestaw internetu domowego
Prezenty tylko na panwybierak.pl
75.00 zł
miesięcznieInternet domowy bez limitu danych M
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
60 Mb/s
Wysyłanie
60 Mb/s
Modem WiFi
49 zł/akt.
Prezenty tylko na panwybierak.pl
Maksymalna prędkość, którą uzyskał Orange, wyniosła ponad 1 Gb/s.
Dla wysyłania danych średnia prędkość po parametryzacji wzrosła o 35%. Jak wyjaśnia Orange, mniejszy wzrost w porównaniu do pobierania wynika z ograniczonych możliwości parametryzacji sieci przy uplinku danych. Maksymalna zmierzona prędkość wysyłania wyniosła ponad 140 Mb/s.
Orange sprawdzał także parametry CQI (Channel Quality Information) i CSSR (Call Setup Success Rate)”
CQI mówi o tym, jaka jest jakość sieci. Parametr ten mierzony jest przez urządzenia mobilne użytkowników. Im wyższy, tym lepiej. Przetestowana parametryzacja pozwoliła na znaczącą poprawę CQI, a więc użytkownicy mieli lepsze warunki radiowe.
Z kolei parametr CSSR, który informuje o skuteczności zestawiania połączeń, wzrósł z początkowych 94-95% do 99%.
Możliwości, jakie daje dupleks TDD
Nowością podczas lubelskich testów było optymalizowanie dupleksu przeznaczonego dla pasma C – TDD (Time Division Duplex). Jest to funkcja, która odpowiada za to, w jaki sposób wykorzystuje się zakres częstotliwości do odbierania i nadawania sygnału radiowego.
Dla innych częstotliwości wykorzystywanych przez Orange przeznaczony jest dupleks FDD (Frequency Division Duplex). W FDD dzieli się dostępny zakres częstotliwości na dwa równe pasma. Jedno wykorzystuje się do wysyłania sygnału radiowego ze stacji bazowej do urządzeń mobilnych, drugie – w przeciwnym kierunku.
Inaczej jest z TDD. Operator korzysta z pełnego zakresu częstotliwości dla ruchu w obie strony. Nie ma więc podziału częstotliwości na odbieranie i pobieranie. Podział następuje według czasu: sygnał jest kolejno nadawany i odbierany przez stację bazową w pełnym zakresie częstotliwości, ale w innym momencie czasowym.
Pozwala to w pełni wykorzystać zasoby na wysyłanie i odbieranie danych, z uwzględnieniem tego, że klienci znacznie więcej pobierają danych, niż wysyłają. Poprawia to też efektywność wykorzystania zasobów radiowych i przepływność, a więc końcową prędkość transmisji danych. Z dupleksu TDD w swoim 5G korzysta również Plus.
Dzięki rozstrzygnięciu aukcji na częstotliwości 5G jest już pewne, że Orange będzie korzystać z bloku 3600 – 3700 MHz. Teraz operator, tak jak inni, czeka na decyzję rezerwacyjną, która uprawnia do korzystania z nowych częstotliwości.
Przed nami duże inwestycje, rozwój sieci 5G, ale przede wszystkim znacząca poprawa jakości sieci i nieosiągalne do tej pory prędkości – przekonuje Orange.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
Wrześniowy sprawdzian działania sieci 5G…
SIMulator internet od T-Mobile, czyli właściwie… co? Oto, jak działa w praktyce
Wrześniowy sprawdzian działania sieci 5G…
W T-Mobile internet mobilny bez limitu szybkości. Kto może z tego skorzystać?
Wrześniowy sprawdzian działania sieci 5G…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Wrześniowy sprawdzian działania sieci 5G…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Wrześniowy sprawdzian działania sieci 5G…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!