Jak kupić używany smartfon? Oto, co musisz wiedzieć przez zakupem
10 lipca 2022
Zakup nowego smartfona oznacza sprawdzenie parametrów, funkcjonalności, porównanie ceny itd. Mimo wszystko nie każdy decyduje się na nowy sprzęt. Bardzo często używane propozycje są naprawdę opłacalnym wyborem. Można w ten sposób wiele oszczędzić oraz kupić znacznie lepszy sprzęt, niż ten posiadany. Przy zakupie używanego smartfona należy jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Sprawdź, o czym należy pamiętać, kupując taki właśnie sprzęt.
Zbadaj fizyczny stan smartfona – nie kupuj mocno uszkodzonego sprzętu
Jest to podstawowa kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Trzeba sprawdzić, czy smartfon nie ma wgnieceń, obić lub zarysowań – szczególnie na ekranie. Każde większe uszkodzenia obniżają wartość sprzętu i nie zawsze będzie on w pełni sprawny. Upadki czy uderzenia mogą ostatecznie wpływać na działanie urządzenia. Niektóre funkcje mogą po prostu nie działać właśnie przez uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo słaby stan smartfona sprawia, że sprzęt nie wygląda zbyt dobrze i korzysta się z niego również gorzej. Warto przejrzeć więcej ofert, by znaleźć dany model w możliwie najlepszym stanie.
Zastanów się też, jaki internet mobilny wybrać – oto najciekawsze oferty dostępne obecnie na rynku.
80.00 zł
miesięcznieInternet domowy NET BOX 300 GB z modemem zewnętrznym
Zobacz więcejLimit danych
300 GB
Pobieranie
800 Mb/s
Wysyłanie
133 Mb/s
Modem WiFi
w cenie
zestaw internetu domowego
Prezenty tylko na panwybierak.pl
75.00 zł
miesięcznieInternet domowy bez limitu danych M
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
60 Mb/s
Wysyłanie
60 Mb/s
Modem WiFi
49 zł/akt.
Prezenty tylko na panwybierak.pl
Sprawdź działanie wszystkich najważniejszych funkcji
Telefon musi być oczywiście przede wszystkim sprawny. Nie zawsze istnieje jednak możliwość sprawdzenia smartfona we własnych rękach. Przy większości sprzedawców na przykład zwrot nie będzie dostępny. Jeśli jednak smartfon jest kupiony w sklepie elektronicznym z outletu – można odwołać się, gdy jakieś funkcje nie działają. Warto wykonać połączenie telefoniczne, sprawdzić aparat i przetestować benchmark w postaci aplikacji. Nie wszystkie używane smartfony na rynku są w 100% sprawne.
Oceń kondycję baterii, by nie musieć wymieniać tego elementu po zakupie smartfona
Baterie w smartfonach z czasem oferują coraz niższą kondycję. Stąd pytania m.in. o to, co zrobić, żeby bateria działała dłużej. Niestety, jej zużywanie to naturalny proces, przez który telefon może działać stopniowo krócej bez ładowania. Jeśli kondycja akumulatora spadnie poniżej pewnego poziomu, konieczna jest jego wymiana, co oczywiście wiąże się z kosztami. Sprawdzenie stanu baterii będzie bardzo proste przy smartfonach Apple. IPhony mają wskaźnik wbudowany w system, który wskazuje ile kondycji akumulatora pozostało – wystarczy, by sprzedawca zrobił jego zdjęcie.
W przypadku modeli z Androidem sprawa jest utrudniona. Nie ma tu jednoznacznego wskaźnika. Aby sprawdzić, jak wygląda kondycja baterii, należy po prostu używać smartfona przez jakiś czas – kilka do kilkunastu minut. Jeżeli procent naładowania mocno spadnie, może to być wskazówka, że akumulator trzeba wymienić.
Zwróć uwagę na to, jakie elementy zawiera zestaw smartfona – pudełko, akcesoria, dokumenty
Nowe, jak i używane smartfony, powinny być sprzedawane wraz z pudełkiem, dowodem zakupu oraz ewentualnie akcesoriami. To te elementy potwierdzają, że dany sprzęt pochodzi z legalnego źródła. Dość popularną praktyką jest sprzedawanie w bardzo niskich cenach urządzeń kradzionych – należy wystrzegać się takich okazji. Jeżeli smartfon posiada jeszcze gwarancję, również będzie konieczne okazanie dowodu zakupu.
Warto wiedzieć, że każdy telefon ma przypisany numer IMEI. Można go znaleźć w kilku miejscach (na tylnej klapce lub w ustawieniach). Warto sprawdzić numer z tym, który znajduje się na potwierdzeniu zakupu czy po prostu w dokumentach od urządzenia. Każda niezgodność może oznaczać, że telefon jest po prostu kradziony lub pochodzi z podejrzanego źródła.
Upewnij się, że smartfon nie zostanie zablokowany przez operatora lub producenta
Dość popularne jest kupowanie telefonu na raty czy też w połączeniu z abonamentem. Niektórzy użytkownicy po prostu sprzedają taki sprzęt, nie spłacając należności. Urządzenie jest wtedy uzyskiwane w nielegalny sposób – nie różni się to od kradzieży. Taki smartfon może zostać zablokowany przez operatora, sprzedawcę czy też producenta. Będzie wtedy zupełnie bezużyteczny. Warto wiedzieć, że można sprawdzić, czy dany telefon jest legalnie uzyskany, wpisując numer IMEI w internecie. Istnieje wiele darmowych stron, które to automatycznie oraz za darmo zbadają.
Felietonistka serwisu PanWybierak aktywnie poszukująca odpowiedzi na to, „co”, „gdzie”, „jak” i „kiedy”. Pasjonatka technologii w każdym, najbardziej nietypowym wymiarze. Nieustannie zastanawia się nad tym, jakie nowe rozwiązania przyniesie przyszłość. Prywatnie: aktywna podróżniczka.
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!