Dwuetapowa autoryzacja – klucz do bezpieczeństwa. Czym jest, jak ją włączyć?
25 lutego 2019
Jak włączyć dwuetapową autoryzację w najpopularniejszych usługach? Czym jest dwuetapowa autoryzacja? Jak dwuetapowa autoryzacja chroni nasze konta przed niepowołanym dostępem?
Konta mailowe, w serwisach społecznościowych czy w usługach powiązanych ze smartfonami są kopalnią cennych danych osobowych. Na tyle, że warto je szczególnie dobrze chronić i zabezpieczać. Samo hasło może być niewystarczające – nawet jak dołożymy wszelkich starań, by było ono możliwie trudne do złamania. Warto zadbać o dodatkową warstwę bezpieczeństwa w postaci autoryzacji dwuetapowej.
Autoryzacja dwuetapowa – co to jest?
Ogólnie rzecz biorąc mianem “autoryzacji dwuetapowej” nazywa się każdy rodzaj dodatkowego zabezpieczenia, chroniącego logowanie do naszego konta w usłudze Internetowej. Po włączeniu autoryzacji dwuetapowej hasło przestaje wystarczyć do uzyskania do niej dostępu. Pojawia się druga warstwa zabezpieczenia – ów “drugi etap” (pierwszym jest hasło).
Dzięki temu nawet, jeżeli komuś uda się poznać bądź wykraść nasze hasło, wciąż nie będzie on w stanie uzyskać nieautoryzowanego dostępu do naszych danych. Logowanie w dwuetapowej autoryzacji wymaga podania dodatkowego, generowanego dynamicznie i za każdym razem innego kodu. To, w jaki sposób go otrzymujemy, jest już zależne od wybranej konfiguracji.
Autoryzacja dwuetapowa – rodzaje
Autoryzacja dwuetapowa występuje w najpopularniejszych usługach w przynajmniej kilku wersjach. Chyba najpopularniejszą i najłatwiej dostępną jest forma kodów SMS-owych. Użytkownik przy próbie zalogowania otrzymuje dodatkowy kod w formie wiadomości SMS. Taki kod jest ważny przez określony czas (np. 10 minut), dzięki czemu może być wykorzystany tylko przez uprawnioną osobę.
Innym rodzajem autoryzacji dwuetapowej jest kod, przysyłany na skrzynkę e-mail. Jest to może nieco mniej praktyczne niż SMS, ale w przypadku, gdy nie mamy zawsze dostępu do telefonu, może być konieczne.
Niektóre serwisy pozwalają także na autoryzację za pomocą generatora kodów w aplikacji. Odpowiednią aplikację instalujemy na smartfonie i po jej zarejestrowaniu w danym serwisie używamy do logowania wyświetlanych w niej, zmieniających się na bieżąco kodów.
Autoryzacja dwuetapowa – jak włączyć?
Włączenie autoryzacji dwuetapowej możliwe jest w praktycznie każdym popularnym serwisie i jest zdecydowanie polecane ze względów bezpieczeństwa.
W Gmailu ustawimy ją klikając w panelu użytkownika po lewej stronie “Bezpieczeństwo”. W sekcji “Logowanie się w Google” należy wybrać “Weryfikacja dwuetapowa”. Przejdziemy wówczas do konfiguracji, w której wybierzemy drugi etap autoryzacji (SMS lub połączenie głosowe, klucz bezpieczeństwa, potwierdzenie od Google).
Na Facebooku autoryzację dwuetapową określono mianem “uwierzytelniania dwuskładnikowego”. Aby je włączyć, należy przejść do sekcji “Ustawienia bezpieczeństwa i logowania”, klikając ikonę w prawym górnym rogu strony Facebooka, a następnie kliknąć “Ustawienia”, po czym “Bezpieczeństwo i logowanie”. Na dole należy znaleźć opcję “Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego” i kliknąć “Edytuj”. Dostaniemy wtedy możliwość wybrania i skonfigurowania wybranej metody autoryzacji.
Dla usługi iCloud, wykorzystywanej przez telefony Apple, należy na iPhonie wejść kolejno w opcje “Ustawienia”, [Twoje imię i nazwisko], “Hasło i ochrona” i wybrać “Włącz uwierzytelnianie dwupoziomowe”.
Aby włączyć autoryzację dwuetapową dla konta Microsoft (w tym Skype) należy po zalogowaniu się na koncie Microsoft w przeglądarce przejść na stronę “Ustawienia zabezpieczeń”. W obszarze “Weryfikacja dwuetapowa” wybrać pozycję “Konfiguruj weryfikację dwuetapową” i postępować dalej zgodnie z wyświetlanymi na ekranie wskazówkami.
Autoryzacja dwuetapowa – warto pamiętać
Autoryzacja dwuetapowa to jedynie niewielka dodatkowa niedogodność podczas logowania, która zajmie nam każdorazowo nie więcej niż kilkanaście sekund. Może nas jednak uchronić od przykrych konsekwencji kradzieży konta i cennych danych.
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m.in. gram.pl, Polygamia.pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Jaki pakiet sportowy w TV wybrać obecnie? Ranking najciekawszych propozycji
Autoryzacja dwuetapowa – co…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!