Domowe LTE – dobra alternatywa dla tradycyjnego łącza?
16 września 2019
Domowe LTE zamiast łącza kablowego to wariant, który rozpatruje całkiem wielu klientów. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Czy domowe LTE może zastąpić połączenie od operatora telewizji kablowej? Taki wybór to zaskakująco sporo korzyści, ale też i ograniczenia.
Domowe LTE to usługa oferowana przez polskich operatorów telefonii komórkowej. W największym uproszczeniu sprowadza się ona do rozszerzenia możliwości komórkowego internetu LTE tak, by nadawał się do użytku również w domu. Oznacza to przede wszystkim znaczące zwiększenie limitów danych oraz udostępnienie użytkownikowi specjalnego modemu.
Dzięki temu modemowi można wykorzystać w pełni możliwości, oferujące przez technologię LTE. Łączy się on z siecią komórkową z najwyższą możliwą prędkością i umożliwia na podzielenie dostępu do internetu pomiędzy wszystkich domowników.
Z takiego dostępu do sieci można więc korzystać tak samo, jak z tradycyjnego, kablowego internetu. Czy jednak może on dla niego stanowić realną alternatywę? Przyglądamy się najistotniejszym zaletom i wadom domowego LTE.
Zaleta 1. Wysoka dostępność usług w ramach LTE
W praktyce domowe LTE dostępne będzie wszędzie tam, gdzie dociera sygnał sieci komórkowej. Wystarczy, że ma on jakość dostateczną do obsługiwania tego standardu przesyłu danych. Polscy operatorzy telefonii komórkowej dokładają wszelkich starań, by stale poszerzać swój zasięg i dostępność usług. Dzięki temu z domowego LTE korzystać można praktycznie w całym kraju.
Zobacz: porównanie ofert na internet LTE – również dla domu
Jest to szczególnie istotne dla mieszkańców domów czy osiedli, do których nie dociera żadna z dużych sieci kablowych. Domowe LTE może być dla nich jedyną możliwością albo alternatywą dla mniejszych dostawców lokalnych.
Zaleta 2. Domowe LTE to całkiem wysoka prędkość
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, mobilny dostęp LTE oferuje wysoką prędkość przesyłu danych. Dzięki temu spokojnie sprawdzi się również w warunkach domowych.
Prędkość pobierania wynosi tu przynajmniej 150 Mb/s. Już to pozwala na spokojne używanie sieci do większości typowych zastosowań. Z siecią o tej przepustowości bez problemu będziemy korzystać z YouTube’a. Obejrzymy też film czy serial w wysokiej rozdzielczości w serwisach oferujących wideo na żądanie.
Technologia Advanced LTE, oferowana już także w Polsce, pozwala na osiągnięcie jeszcze wyższych prędkości. Dzięki niej możliwe jest pobieranie danych z prędkością 300 Mb/s, a nawet w teorii 600 Mb/s.
Nawet jeżeli wybrany przez nas dostawca domowego LTE nie oferuje jeszcze tak wysokich prędkości, to będzie je najpewniej udostępniał z czasem. Technologiczne możliwości istnieją.
Zaleta 3. Wszechstronność wykorzystania
Domowe LTE będzie propozycją szczególnie atrakcyjną dla tych, którzy nie korzystają z internetu w jeden, z góry ustalony sposób. Do pakietu danych, który wykorzystujemy w obrębie swojej strefy domowej często otrzymamy dodatkowy, z którego skorzystamy również poza nią. Dzięki temu w jednej opłacie mamy zawarty internet domowy i mobilny.
Takie rozwiązanie pozwala uniknąć podwójnej opłaty i ułatwia kontrolowanie wydatków za internet. Zarówno internet domowy jak i mobilny mamy w takim wypadku w jednej opłacie.
Wada 1. Ograniczenia w ilości pobieranych danych
Dostęp do internetu za pośrednictwem LTE, oferowany przez operatorów sieci komórkowych, obarczony jest typowo ograniczeniami na ilość pobieranych danych. Może ono przybierać różną formę. Niektórzy operatorzy mówią o LTE nielimitowanym. W praktyce oznacza on tyle, że po przekroczeniu limitu spada nam znacząco prędkość pobierania. Z sieci wciąż można korzystać, ale w znacznie ograniczonym stopniu.
Rzecz jasna limity danych w domowym LTE są znacznie wyższe niż w przypadku internetu domowego. Zaczynają się typowo od 100 GB, bywają też wyższe – choćby 300 GB. Nawet 100 GB powinno wystarczyć w codziennym wykorzystaniu – pod warunkiem, że nie spędzamy kilku godzin dziennie na oglądaniu materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości.
Również pobieranie bardzo dużych plików – w szczególności gier, potrafiących zajmować i po 50 GB jedna – niespecjalnie ma rację bytu na takiego rodzaju łączu.
Wada 2. Narażenie na warunki zewnętrzne
Szczęśliwie technologia mobilna osiągnęła już taki poziom, że w większości przypadków z internetu LTE będziemy korzystać tak samo niezawodnie jak z kablowego. Należy jednak pamiętać, że w szczególnych wypadkach ten rodzaj dostępu do sieci może być bardziej narażony na awarie.
W szczególności problemy z dostępem do sieci lub spadek jego jakości mogą powodować złe warunki atmosferyczne.
Internet domowy LTE – czy warto?
Internet domowy LTE pod wieloma względami łączy ze sobą zalety internetu kablowego. Oferuje więc wysoką przepustowość i duże możliwości, a także wysoką dostępność. Chociaż ograniczenia charakterystyczne dla internetu mobilnego są w nim dużo mniejsze, to wciąż występują.
Taki dostęp będzie więc najlepszy dla tych, którzy korzystają z sieci z nie najwyższą intensywnością i często nie tylko w domu, ale i poza nim.
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m.in. gram.pl, Polygamia.pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!