Czy można nie płacić abonamentu RTV?
11 października 2020
Nad tym, jak nie płacić abonamentu RTV głowi się całkiem sporo osób, które zastanawiają się, jakie warunki spełnić trzeba, by być zwolnionym z tego obowiązku. Co trzeba zrobić? I – co staje się kluczowe w kontekście przeróżnych wątpliwości – czy można w ogóle nie płacić abonamentu RTV mając zarejestrowany odbiornik i co miesiąc płacąc rachunek za telewizję do kablówki?
Kto ma prawo do zwolnienia z płacenia abonamentu RTV? Regulacje prawne są w tym kontekście całkiem przejrzyste, ale i tak nie brak wątpliwości. Dotyczą one m.in. następujących kwestii:
- Czy można nie płacić abonamentu RTV jeśli płaci się do kablówki?
- Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu telewizyjnego?
- Co trzeba zrobić, by nie płacić opłat za radio i telewizję?
By to uporządkować, należy przede wszystkim spojrzeć na regulacje prawne i to, kto jest zwolniony od opłat. Status ten przysługuje – to największa grupa beneficjentów – osobom, które ukończyły 60 lat i zyskały prawo do emerytury. Tu jednak jest haczyk, o którym wiele osób zapomina. Wysokość emerytury brutto w takim przypadku nie powinna przekraczać 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce – w ujęciu miesięcznym. Średnią wartość oblicza się nie na podstawie np. danych z serwisów rekrutacyjnych, ale na podstawie ogłoszenia Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli więc średnie wynagrodzenie brutto w Polsce w lipcu sięgało 5381 zł, zwolnienie z abonamentu RTV przysługuje osobom, które mają emerytury niższe niż 2690 zł. Zanim więc ktoś zacznie rezygnować z ujmowania opłaty RTV w swoim domowym budżecie, warto upewnić się, czy wysokość emerytury nie jest pod tym względem zbyt wysoka.
Zwolnieni z abonamentu RTV automatycznie są:
- osoby, które mają powyżej 75 roku życia
- inwalidzki z I gr. lub osoby o całkowitej niezdolności do pracy
- bezrobotni
- osoby, które pobierają świadczenia przedemerytalne
- inwalidzi wojenni i wojskowi
- kombatanci o statusie inwalidów wojennych i wojskowych
- członkowie rodzin, którzy pozostali po kombatantach o powyższym statusie.
Co zrobić, by nie płacić abonamentu?
Ustalenie tego, czy trzeba płacić abonament RTV to tylko początek drogi. Ciąg dalszy to formalności związane ze zwolnieniem z obowiązkowych opłat. Zwolnienie z płacenia abonamentu załatwia się w urzędzie pocztowym. Nie musi być on konkretny – np. najbliższy wobec miejsca zamieszkania. To dowolna placówka niezależna wobec lokalizacji usługi RTV. Składając wniosek o zwolnienie z abonamentu RTV należy przedstawić:
- dowód osobisty
- decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazującą wysokość emerytury w danym roku
- oświadczenie osoby starającej się o zwolnienie z abonamentu.
To ostatnie dostępne jest w urzędach pocztowych.
Od kiedy jest się zwolnionym z abonamentu RTV?
Nie od razu – procedura nie działa natychmiastowo. Zwolnienie z abonamentu RTV ważne jest od kolejnego miesiąca, w którym dokonano wszystkich formalności w urzędzie pocztowym. Jeśli więc zostały one zakończone w październiku, abonamentu radiowo-telewizyjnego nie trzeba płacić od listopada. To kolejne pole do potencjalnych błędów ze strony osób starających się o ulgę. Zbyt szybkie zaprzestanie opłaty za RTV poskutkuje tym, że urząd upomni się o zaległości za abonament RTV.
Co zrobić, jeśli abonament był zapłacony za rok z góry?
To ciekawy przypadek, w którym łatwo o nadpłatę. Sporo osób, szukając oszczędności, wybiera opcję zapłaty za abonament z góry na cały rok. Wtedy można liczyć na upusty. Jeśli doszło do takiej sytuacji, a następnie do zwolnienia z opłat RTV należy zgłosić to również na poczcie. Wtedy urząd ma 14 dni na przekazanie nadpłaty przekazem pocztowym. Jednak bez zgłoszenia ze strony odbiorcy, nie zareaguje – pieniądze więc przepadną.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!