Bezpieczeństwo danych w telefonie. Jak uniknąć kradzieży prywatnych danych?
19 lutego 2019
Jak zabezpieczyć dane w telefonie? Co zrobić, żeby zadbać o prywatność cennych informacji, zapisanych na smartfonie? Jak uniknąć kradzieży danych?
Niewiele urządzeń codziennego użytku “wie o nas” tak dużo jak smartfon. Większość z nas trzyma na telefonie bardzo duże ilości cennych danych. Są to nie tylko nasze prywatne zdjęcia, kontakty czy zapisane notatki. Często mamy tam też przecież pozapisywane hasła do rozmaitych serwisów internetowych, poszczególne aplikacje mają dostęp do naszych kont w serwisach społecznościowych, korzystamy z aplikacji bankowych.
Jest tego tak dużo, że perspektywa wpadnięcia tych danych w niepowołane ręce jest przerażająca. Mogą one zostać użyte nie tylko do zdobycia dostępu do naszej skrzynki pocztowej czy konta w serwisie społecznościowym, ale też do kradzieży tożsamości, której konsekwencje mogą być bardzo poważne.
Jak zadbać o to, żeby wszystkie te dane były bezpieczne? Jak zapewnić, że nawet w razie zgubienia czy kradzieży telefonu zminimalizować szanse na przykre konsekwencje? Przyglądamy się dobrym praktykom bezpieczeństwa danych na smartfonie.
Zabezpieczenie hasłem lub odciskiem palca
Ta wydawałoby się najbardziej oczywista rada, ale wciąż bardzo wielu użytkowników zapomina o tej podstawowej formie zabezpieczenia. Nawet jeżeli z telefonu korzystamy tylko my, ograniczenie dostępu do niego hasłem czy odciskiem palca jest absolutnym minimum wymaganego bezpieczeństwa. Jeżeli nasz telefon da się odblokować zwyczajnym przesunięciem palca przez ekran, potencjalny złodziej czy znalazca będzie miał natychmiast nieograniczony dostęp do wszystkiego, co na nim zgromadziliśmy.
Ustalając hasło warto zadbać o to, by nie było ono łatwe do zgadnięcia. Unikajmy sekwencji w rodzaju “1234” lub “0000”, które włamywacz na pewno wypróbuje w pierwszej kolejności. Nawet jeżeli korzystamy z zabezpieczenia odciskiem palca (bardzo trudnego do złamania), zawsze mamy ustawiony kod jako alternatywną metodę odblokowania – zadbajmy o to, by również w takim przypadku nie był on oczywisty.
Niektóre telefony z Androidem jako alternatywę dla kodu pozwalają na ustawienie kształtu do narysowania na ekranie. Taka forma zabezpieczenia jest oczywiście lepsza niż żadna, ale z zasady dużo łatwiejsza do złamania niż dobrze dobrana sekwencja cyfr.
Ostrożne instalowanie aplikacji
Dbając o bezpieczeństwo danych na swoim telefonie warto też zwracać szczególną uwagę na aplikacje, które instalujemy. Przede wszystkim nie należy instalować aplikacji spoza autoryzowanego sklepu. Przede wszystkim chodzi tu o Google Play w przypadku Androida – ten system pozwala na instalowanie aplikacji z zewnątrz, ale dla typowego użytkownika może się to wiązać z niepotrzebnym ryzykiem. Na iPhone’ach nie mamy możliwości wyjścia poza App Store bez programowego przerabiania telefonu.
Ograniczając się do oficjalnego sklepu warto też przez zainstalowaniem aplikacji przynajmniej zerknąć jej recenzje. Jeżeli trochę ich jest i są pozytywne, ryzyko nie powinno wystąpić.
Aktualizowanie aplikacji
Mając na telefonie zainstalowane wiele aplikacji często otrzymujemy informacje o ich aktualizacjach. Niejednokrotnie dotyczą one nie tylko rzadko występujących błędów czy nowych funkcji, ale też właśnie kwestii związanych z bezpieczeństwem.
Nie należy ignorować tych aktualizacji. Twórcy aplikacji nieustannie pracują nad rozwijaniem ich użyteczności i bezpieczeństwa, zakładając, że użytkownik korzystał będzie zawsze z najnowszej wersji. W razie problemów z aplikacją wsparcie klienta w pierwszej kolejności zapyta nas o to, czy korzystamy z najnowszej wersji.
Włączenie opcji zdalnego wymazania
Warto też zabezpieczyć się na wypadek utraty telefonu przez włączenie opcji zdalnego wymazywania telefonu. Oferują ją zarówno telefony z Androidem jak i iOS-em. Po jej aktywowaniu będziemy mieli możliwość zalogowania się na swoim koncie Google Play lub iCloud, zlokalizowania urządzenia i zdalnego usunięcia wszystkich danych.
Nie tylko uniemożliwi to niepowołanej osobie na dostęp do naszych danych, ale też całkowicie zablokuje możliwość korzystania z telefonu. Jest to więc nie tylko zabezpieczenie zapisanych na urządzeniu informacji, ale też dobra ochrona przed kradzieżą.
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m.in. gram.pl, Polygamia.pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Zabezpieczenie hasłem lub odciskiem palca…
Jak wybrać najlepszą pożyczkę dopasowaną do potrzeb finansowych?
Zabezpieczenie hasłem lub odciskiem palca…
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Zabezpieczenie hasłem lub odciskiem palca…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Zabezpieczenie hasłem lub odciskiem palca…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Zabezpieczenie hasłem lub odciskiem palca…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!