APPLE iPhone 5s za 24 tysiące złotych?! UOKiK ukarał właścicieli serwisów HotAwards i HotPrizes
14 lutego 2019
Nawet 24 tysiące złotych mógł kosztować iPhone 5s, będący jedną z nagród w serwisach konkursowych HotAwards i HotPrizes. Serwisy te promowane były w taki sposób, aby sugerować konsumentom, że wygrali oni atrakcyjne smartfony, tablety czy komputery. W rzeczywistości musieli jednak wysłać SMSy Premium, których koszt mógł wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. UOKiK szybko uznał, że HotAwards i HotPrizes stosują nieuczciwe praktyki rynkowe.
Sposób działania HotAwards i HotPrizes
Mechanizm działania HotAwards i HotPrizes był bardzo prosty. Internauci widzieli reklamy, które zachęcały do wzięcia udziału w konkursie. Opatrzone były hasłami typu „Wygraj!” czy „Wystarczy kilka minut!”. Nagrody były bardzo atrakcyjne – najnowsze modele smartfonów, tabletów, laptopów czy konsoli do gier. Po kliknięciu w reklamę użytkownicy kierowani byli na stronę z prostym zadaniem konkursowym. Wystarczyło odpowiedzieć na jedno lub kilka pytań, aby otrzymać komunikaty typu „Gratulacje! Udało Ci się!”. Niestety, to nie wystarczyło, aby otrzymać nagrodę. Po uzyskaniu informacji o wygranej użytkownik proszony był o uzupełnienie swoich danych i wysłanie SMSa – jak się okazywało, pod numer Premium. Abonenci nie zdawali sobie sprawy, jak droga będzie taka wiadomość.
Użytkownicy, którzy decydowali się na wysłanie SMS’a Premium, nadal nie otrzymywali swojej nagrody. Wysłanie płatnej wiadomości pozwalało jedynie na uzyskanie dostępu do serwisów HotAwards i HotPrizes. Tam naliczano punkty, które miały pozwolić na otrzymanie nagrody. Przykładowy koszt SMSa to 30, 75 zł – za tę kwotę użytkownik otrzymywał 25 punktów. Aby wygrać iPhone 5s potrzebne było 20 tysięcy punktów – czyli SMSy na kwotę przekraczającą 24 tysiące złotych. Warto podkreślić, że cena tego modelu nie przekracza obecnie 1300 złotych.
Reakcja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Dobre czasy dla serwisów HotAwards i HotPrizes nie trwały długo. UOKiK szybko doszedł do wniosku, że stosowane praktyki są nieuczciwe i naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Urząd miał o wiele więcej zastrzeżeń do sposobu działania HotAwards i HotPrizes. Przede wszystkim informacje na temat regulaminu serwisów były trudno dostępne dla konsumentów. Zamieszczane były na dole stron, w części niewidocznej bez przesunięcia strony. Zaznaczone były również przez bardzo słabe komunikaty. Kolejną kwestią był brak informacji na temat ceny brutto SMSa Premium oraz nazwy podmiotu, który realizował świadczenie. Obowiązujące w Polsce przepisy wymagają podawania tych informacji.
Po reakcji UOKiK HotAwards i HotPrizes przestały działać. Jedna z firm, Karcz-Provider, zakończyła działalność. Na drugą – Leaders – UOKiK nałożył karę w wysokości 616 861 złotych. Spółka Leaders planuje odwołać się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
SMSy o wygranej to plaga, jednak UOKiK chce chronić konsumentów
Przypadki HotAwards i HotPrizes nie są jedynymi w Polsce. SMSy zawierające informację o wygranych w konkursie to spory problem. Z reguły zachęcają one do wysłania wiadomości, która – jak się później okazuje – była bardzo kosztowna i spowodowała utratę sporej sumy pieniędzy. Można jednak mieć nadzieję, że przypadek HotAwards i HotPrizes będzie swego rodzaju przestrogą dla innych firm, stosujących nieuczciwe praktyki i wykorzystujących SMSy Premium jako narzędzia w celu oszukania nieświadomych użytkowników. Jednocześnie warto podkreślić, że niedawno zmieniły się obowiązujące przepisy, dotyczące usług Premium. Obecnie użytkownicy mogą samodzielnie ustalić limit wydatków na tego typu usługi lub całkowicie je wyłączyć. To skuteczny sposób na uchronienie siebie i swoich bliskich przed tego typu sytuacjami. O zmianach w przepisach dotyczących SMS Premium pisaliśmy więcej tutaj.
Felietonistka serwisu PanWybierak aktywnie poszukująca odpowiedzi na to, „co”, „gdzie”, „jak” i „kiedy”. Pasjonatka technologii w każdym, najbardziej nietypowym wymiarze. Nieustannie zastanawia się nad tym, jakie nowe rozwiązania przyniesie przyszłość. Prywatnie: aktywna podróżniczka.
Powiązane artykuły
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
Sposób działania HotAwards i HotPrizes…
SIMulator internet od T-Mobile, czyli właściwie… co? Oto, jak działa w praktyce
Sposób działania HotAwards i HotPrizes…
W T-Mobile internet mobilny bez limitu szybkości. Kto może z tego skorzystać?
Sposób działania HotAwards i HotPrizes…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Sposób działania HotAwards i HotPrizes…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Sposób działania HotAwards i HotPrizes…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!