Apostazja przez internet rozpaliła sieć. Czy można ją zrobić?
3 listopada 2020
Jak dokonać apostazji przez internet? – to pytanie stało się szczególnie aktualne w czasie, gdy doszło do masowych protestów społecznych i zawirowań politycznych w Polsce. Nie wchodząc w kwestie światopoglądowe i religijne nie sposób nie zwrócić uwagi na rosnące znaczenie sieci w tym kontekście. Apostazja przez internet – swoiste “wypisanie się” z kościoła poprzez kilka kliknięć – nie jest jednak, jak mogłoby się wydawać, nowością.
Na czym polega apostazja? To nic innego jak rezygnacja z ujmowaniu danej osoby w statystykach kościoła. Standardowo wymagała przez lata osobistego stawiennictwa czy wypełniania papierowych dokumentów. Internet sprawił, że apostazja online staje się czymś w pełni naturalnym – szczególnie w krajach Europy Zachodniej czy Skandynawii. Pytania o to, jak dokonać apostazji przez internet i odejść z kościoła stały się częstym zapytaniem podczas październikowo-listopadowych protestów na ulicach polskich miast. Na czym polega ten proces i czy można dokonać apostazji online w Polsce?
Opuszczenie kościoła a procedura wyjścia
By dokonać formalnie apostazji – nie przez internet – należy:
- być pełnoletnim
- złożyć oświadczenie woli o wystąpieniu z kościoła
- dokonać złożenia osobiście
- przyjąć formę pisemną.
Oświadczenie składane jest proboszczowi swojego miejsca zamieszkania. Nieistotna jest tu kwestia tego, czy chodzi o stałe czy tymczasowe. Nie ma również znaczenia to, do którego kościoła chodził wierny. Należy po prostu przyjąć, że apostazję składa się w parafii przynależnej do danego osiedla czy lokalizacji.
Sama apostazja jako akt jest weryfikowana i ostatecznie kończy się wydaniem edytowanego świadectwa chrztu, na którym znajduje się dopisek o wystąpieniu z kościoła.
Czy apostazję w Polsce można zrobić przez internet?
Nie – prawo nie umożliwia takiej opcji. Niezbędne jest osobiste spotkanie z proboszczem danej parafii. Niemniej jednak są państwa, w których tryb internetowy działa już od lat. Tak jest np. w Norwegii. Tam apostazja przez internet została wprowadzona w 2016 r. W efekcie, w ciągu zaledwie czterech dni norweski kościół luterański zdecydowało się opuścić ok. 15 tys. wiernych. Równocześnie tamtejszy kościół uruchomił możliwość dołączenia do niego przez internet. Skorzystało z tego jednak znacznie poniżej 1 tys. osób.
Jak poinformował szwajcarski dziennik “Neue Luzerner Zeitung”, możliwość wypisania się z kościoła przez internet nabrała wyjątkowej popularności wraz z tym, jak ten udostępnił rejestr z możliwością logowania. Przez internet można było sprawdzić swoje dane oraz dokonać potwierdzenia przynależności do kościelnej wspólnoty. Również poprzez kilka kliknięć można w Norwegii wystąpić z niej poprzez internet.
Sieć stała się już formą wyrazu niezadowolenia – głównie młodszego pokolenia – na zaangażowanie kościoła w rzeczywistość. Powstają m.in. serwisy takie jak Papaparafio, w których osoby planujące wyjście z kościoła mogą to zadeklarować oraz wpisać, co jest przyczyną takiej decyzji. Według stanu na początek listopada internetowy licznik wspomnianego serwisu przekraczał już 2,5 tys. wpisów.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Opuszczenie kościoła a procedura wyjścia …
Jak wybrać najlepszą pożyczkę dopasowaną do potrzeb finansowych?
Opuszczenie kościoła a procedura wyjścia …
Najnowsze artykuły
Masz szybki internet? Uważaj. Jesteś na prostej drodze do otyłości
Opuszczenie kościoła a procedura wyjścia …
Telewizja na smartfonie – jak oglądać TV przez internet na telefonie?
Opuszczenie kościoła a procedura wyjścia …
Zmiana dostawcy internetu? Nowego operatora chce coraz więcej Polaków
Opuszczenie kościoła a procedura wyjścia …
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!