Tryb incognito w sieci. Jak korzystać i co można zrobić?
28 marca 2020
Na co dzień korzystasz z internetu, jednak dotychczas nie używałeś trybu incognito? Chciałbyś lepiej chronić swoją prywatność w internecie, ale nie do końca wiesz, jak to robić?
Tryb incognito to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą ukryć swoją aktywność. Dotyczy to nie tylko takich sytuacji, w których szukasz prezentu dla narzeczonego i nie chcesz, aby dowiedział się o tym z reklam lub z historii przeglądarki, ale też podczas korzystania z ogólnodostępnych urządzeń i sieci. Sprawdź, czym dokładnie jest tryb incognito, jak z niego korzystać i kiedy warto to robić.
Tryb incognito w przeglądarce – co to właściwie jest?
Tryb incognito, czyli tryb prywatny, pozwala na przeglądanie internetu z zachowanie pełnej prywatności. W czasie korzystania z tego trybu nie jesteś śledzony przez roboty. Dzięki temu na podstawie wyszukiwań w incognito nie otrzymasz później spersonalizowanych reklam. Dodatkowo wyszukiwania i przeglądania strony nie zostaną zapisane w historii przeglądarki. Podobnie również nie dojdzie do zapisania plików cookie, danych strony czy danych, podanych w formularzach. Po jej wyłączeniu wszystko, co zrobiłeś w trybie incognito, zniknie bezpowrotnie. Oczywiście doświadczone osoby są w stanie odzyskać te dane, jednak prawdopodobieństwo, że ktoś zechce to zrobić, jest bardzo niskie. W normalnych, codziennych sytuacjach tryb incognito zapewnia doskonałą ochronę zarówno przed reklamami, jak i przed wścibskimi współpracownikami czy domownikami, którzy chcieliby dowiedzieć się, jakie prezenty zamówiłeś na święta.
Aktywność w czasie korzystania z incognito nie jest widoczna w historii wyszukiwania. Jest jednak dostępna np. dla operatora sieci oraz dla dostawcy usług internetowych, a czasem również dla pracodawcy lub dla szkoły czy uczelni. Dzięki temu wszelkie nielegalne zachowania w internecie, dokonywane w trybie incognito, mogą być dostępne np. dla organów ścigania. Uwaga: tryb incognito nie chroni również przed cyberatakami i złośliwym oprogramowaniem. Dlatego nawet podczas korzystania z trybu prywatnego należy uważać na swoją aktywność w sieci, szczególnie na pobierane pliki i odwiedzane strony www.
Jak włączyć tryb incognito i cieszyć się prywatnością w sieci?
Uruchomienie trybu incognito różni się nieco w zależności od tego, z jakiej przeglądarki korzystasz.
Chrome – tryb incognito
Aby włączyć tryb incognito w przeglądarce Chrome, wystarczy użyć skrótu klawiszowego CTRL + SHIFT + N. W ten sposób w sekundę zostaniesz przeniesiony do trybu prywatnego. Inna możliwość to kliknięcie w klawisz Więcej (trzy kropki w górnym rogu przeglądarki) i wybór opcji Nowe okno incognito. Tryb incognito działa w nowym oknie przeglądarki. Aby z niego wyjść, wystarczy kliknąć Zamknij.
Internet Explorer – tryb incognito
Aby włączyć tryb incognito, czyli w IE tryb InPrivate, wystarczy skorzystać ze skrótu klawiszowego CTRL + SHIFT + P. Można również kliknąć przycisk Więcej w prawym górnym rogu (trzy kropki) i tam wybrać opcję Nowe okno InPrivate.
Mozilla Firefox – tryb incognito
Podobnie jak w Internet Explorer, włączanie trybu prywatnego w Firefox odbywa się przy pomocy skrótu klawiszowego CTRL + SHIFT + P. Inna opcja to kliknięcie rozwijanego menu w prawym górnym rogu i wybór opcji Nowe okno prywatne.
Kiedy warto skorzystać z trybu incognito?
Sytuacji, w których zalecane jest korzystanie z trybu incognito, jest kilka. Przede wszystkim warto to robić podczas korzystania z nie swojego komputera. Na przykład kiedy mamy potrzebę znaleźć coś w sieci na komputerze w pracy czy w jakimś ogólnodostępnym miejscu. Tryb incognito sprawdzi się również, kiedy używamy smartfona lub komputera kogoś znajomego. To np. sytuacja gdy nasze urządzenie się rozładowało, ale nie chcemy, by ta osoba sprawdziła nasze wyszukiwania.
Tryb incognito sprawdzi się, kiedy w domu jest tylko jeden komputer, ale nie chcemy, aby domownicy dowiedzieli się, czego szukaliśmy. Może to dotyczyć na przykład wyjścia – niespodzianki czy prezentu na urodziny. Pamiętajmy, że jeśli korzystamy z domowej sieci WiFi, to inni domownicy mogą otrzymywać reklamy na podstawie naszych wyników wyszukiwania. Stąd już prosta droga do odkrycia przez nich naszej małej tajemnicy. Tryb prywatny jest rozwiązaniem tego problemu, ponieważ na podstawie wyszukiwań w incognito reklamy nie będą personalizowane. Dotyczy to również zabezpieczania e-mail.
Korzystając z trybu incognito mamy pewność, że wyniki wyszukiwania czy ewentualne hasła nie zostały zapamiętane przez przeglądarkę. Uwaga: korzystając z publicznych urządzeń nie należy logować się na pocztę czy do banku – nie warto ryzykować, że ktoś niepożądany odzyska później nasze hasło. Ważnych operacji dokonujemy tylko na urządzeniach prywatnych, z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.
Felietonistka serwisu PanWybierak aktywnie poszukująca odpowiedzi na to, „co”, „gdzie”, „jak” i „kiedy”. Pasjonatka technologii w każdym, najbardziej nietypowym wymiarze. Nieustannie zastanawia się nad tym, jakie nowe rozwiązania przyniesie przyszłość. Prywatnie: aktywna podróżniczka.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Tryb incognito w przeglądarce…
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Tryb incognito w przeglądarce…
Najnowsze artykuły
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Tryb incognito w przeglądarce…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!