Jak bezpiecznie kupić smartfon przez internet?
3 lutego 2020
Zakup nowego smartfonu poza siecią operatora czy sklepami producentów bywa obarczony ryzykiem. Jak uchronić się przed oszustami, którzy wyłudzają zapłatę za urządzenie? Oto kilka porad na co zwrócić uwagę planując kupno smartfona przez internet – tak,aby nie przepłacić, a jednocześnie mieć pewność udanej transakcji.
Kupując smartfon przez internet – niezależnie od tego, czy jest nim najnowszy Samsung, iPhone czy mniej znany sprzęt jednego z pozostałych producentów – należy być szczególnie ostrożnym. Ceny w powszechnie znanych sklepach mogą zniechęcić do zakupu. Z kolei kupno poprzez sieć telefonii komórkowej wiąże się np. z korzystaniem z usług. W takiej sytuacji wiele osób wybiera po prostu tanie smartfony z przeróżnych, często nie zweryfikowanych pod kątem jakości źródeł. To błąd – warto w tym kontekście zwrócić uwagę na to, jak kupić telefon w sieci bez obaw o jakość czy utratę pieniędzy.
Odpowiadamy m.in. na pytania:
- Jak można zweryfikować czy sklep internetowy ze smartfonami naprawdę istnieje?
- Na co zwrócić uwagę kupując smartfon przez internet?
- W jaki sposób nieuczciwi sprzedawcy najczęściej wprowadzają w błąd.
To zestawienie porad, jak kupić bez obaw smartfon przez internet i uniknąć ewentualnych problemów.
Kupując smartfon przez internet zweryfikuj sprzedawcę
Nie potrzeba do tego podróży do miejsca świadczenia usług sprzedaży. Warto pamiętać, że wszyscy sprzedawcy internetowi – nie tylko związani z branżą urządzeń elektronicznych – muszą zgodnie z prawem prezentować na stronie internetowej komplet danych kontaktowych. Nie chodzi tu tylko o nazwę marki sklepu, ale podmiot – spółkę z o.o., jednoosobową działalność czy inny format – prowadzący ją w internecie.
Klient ma mieć możliwość łatwego bezpośredniego kontaktu. Dane powinny zawierać również numer wpisu do KRS i numer NIP. Na tej podstawie można sprawdzić, czy dany sprzedawca rzeczywiście istnieje. To – planując zakup smartfona przez internet – powinien być pierwszy krok każdego zainteresowanego taką transakcją. Dla uwiarygodnienia danych warto je jeszcze zweryfikować przez internet na stronach rządowych:
- prod.ceidg.gov.pl,
- ekrs.gov.pl,
- podatki.gov.pl.
Tam znajdują się wyszukiwarki pomagające w sprawdzeniu czy dany e-sklep istnieje.
Sprawdź regulamin promocji i korzystnej oferty
Historia jednego z e-sklepów, który miał sprzedawać smartfony, a w rzeczywistości oficjalnie je… wypożyczał pokazuje, jak ważna jest ostrożność w sieci. Nieuczciwi sprzedawcy w internecie mogą celowo wprowadzać e-konsumentów w błąd. Robią to np. nie udzielając wszystkich informacji, prezentując je w niezrozumiały sposób czy po prostu ignorując przepisy dotyczące obsługi konsumentów. W ten sposób pojawiają się oferty na tanie smartfony, których zakup reguluje np. długi i nieczytelny oraz skomplikowany regulamin sprzedaży. Zwykle nikt nie poddaje go analizie.
Po czasie okazuje się, że zakup smartfona wcale nie był transakcją, a np. długoterminowym wypożyczeniem. A to wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Smartfon nie może być np. odsprzedany. W przypadku uszkodzeń – pamiętaj np. o tym, jak założyć szkło hartowane na nowy telefon – firma będzie prawdopodobnie domagała się… konsekwencji i naprawy szkód. Paradoks? Tak, ale nieprecyzyjny i nieprzeczytany dokument może zawierać zapisy, o których przekonasz się dopiero w przyszłości.
Domagaj się dokumentu sprzedaży – paragonu lub faktury
Każdy sprzedający przez internet ma obowiązek – tak jak tradycyjne sklepy – zapewnić odpowiednie dokumenty transakcji. To dowód zakupu, którym będzie paragon fiskalny i faktura. Kupujący powinien je otrzymać bez zwłoki po tym, jak uiścił opłatę. Nie musi tego oczekiwać – przekazanie dokumentów sprzedażowych jest obowiązkiem e-sklepu.
Odbierz koniecznie dokumenty transakcji. Nie mając dowodu zakupu smartfona tracisz gwarancję. A to oznacza, że na paragon czy fakturę za zakupy przez internet trzeba uważać szczególnie. Nie wystarczy wsunięcie ich np. do portfela. Z czasem mały kwitek może się zatrzeć, stracić swoje właściwości, a w efekcie być bezwartościowy.
Warto wcześniej np. zrobić jego ksero na dobrym papierze lub zeskanować dowód zakupu. Zadbaj również o to, by na dokumencie zakupu był odpowiedni zapis produktu. Wpis ogólny – np. “towar elektroniczny” lub “produkt RTV” – to za mało. Paragon lub faktura muszą uwzględniać konkretny model smartfona – tak, by nie było żadnych wątpliwości w przypadku ewentualnych roszczeń.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Kupując smartfon przez internet zweryfikuj sprzedawcę…
Jak wybrać najlepszą pożyczkę dopasowaną do potrzeb finansowych?
Kupując smartfon przez internet zweryfikuj sprzedawcę…
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Kupując smartfon przez internet zweryfikuj sprzedawcę…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Kupując smartfon przez internet zweryfikuj sprzedawcę…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Kupując smartfon przez internet zweryfikuj sprzedawcę…
Jak przygotować listę zakupów na Black Friday 2024?
Kupując smartfon przez internet zweryfikuj sprzedawcę…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!