Jak zrobić zdjęcia smartfonem? Oto 5 największych błędów
30 stycznia 2020
Zastanawiałeś się kiedyś, ile zdjęć smartfonem robisz w ciągu roku? Czy ta ilość przekłada się na wysoką jakość? A może wykonywane przez Ciebie zdjęcia wymagają jednak delikatnych poprawek? Pora coś z tym zrobić.
Aparat fotograficzny to według Ciebie jedna z najbardziej przydatnych funkcji w smartfonie? Każdego dnia wykonujesz mnóstwo zdjęć, a ich łączna liczba w ciągu roku jest naprawdę ogromna? Robienie zdjęć smartfonem to ogromna wygodna, jednak… wiele osób popełnia bardzo poważne błędy w czasie fotografowania. Dowiedz się, jakie to błędy i sprawdź, czy Ty również je popełniasz.
Nieostre zdjęcia
To zdecydowanie jeden z grzechów głównych osób, które robią zdjęcia smartfonem. Co gorsza, niektórzy z nich nie wahają się i wrzucają nieostre fotki przez internet na portale społecznościowe, takie jak Facebook czy… Tinder. Niezależnie od tego, jak dobry jest kadr czy jak ciekawy obiekt znajduje się na fotografii, brak ostrości sprawia, że nie jest ono atrakcyjne. Jak wyeliminować ten problem?
Przede wszystkim pamiętaj o tym, że nie ilość się liczy, a jakość. Zamiast pstrykać kilka lub kilkanaście identycznych zdjęć, postaraj się zrobić jedno dobre. Pamiętaj o odpowiedniej postawie ciała oraz o tym, aby trzymać telefon w dwóch dłoniach. W ten sposób wyeliminujesz drgania. Dodatkowo zaczekaj, aż smartfon sam złapie ostrość – możesz ustawić ją samodzielnie na obiekcie, który fotografujesz. Warto również skorzystać z opcji dodatkowej stabilizacji, dostępnej w większości telefonów. W ten sposób zwiększysz szanse na ostre, dobre zdjęcie.
Pamiętaj też, że choć dobre chmury internetowe zapewniają możliwość utrzymywania coraz większych danych, nieudanych zdjęć nie warto magazynować. A jeśli doszło do błędnego usunięcia danych? Są oczywiście sposoby na odzyskiwanie zdjęć ze smartfonów – zarówno iOS jak i na Androidzie.
Zła perspektywa
Wiesz, jak najbardziej możesz skrzywdzić osobę, której robisz zdjęcie? Umieść aparat poniżej jej twarzy i zrób fotkę z perspektywy jej kolan – na takim zdjęciu nie da się wyglądać korzystnie. Jeśli profesjonalny fotograf w czasie wesela zrobi Ci takie zdjęcie wiedz, że musiałeś nieźle nadepnąć mu na odcisk…
To jednak nie koniec możliwości, jeśli chodzi o fotograficzne krzywdzenie innych. Podobna zasada działa, kiedy fotografię małego obiektu wykonujesz z góry – na przykład stoisz, robiąc zdjęcie cioci, siedzącej na kanapie. Jak sądzisz, co usłyszysz? Prawdopodobnie: „czy ja naprawdę mam taką wielką głowę?!”. Fotografując obiekt postaraj się zawsze umieszczać obiektyw na tej samej wysokości. Robiąc zdjęcie dziecku, przykucnij, a kiedy chcesz sfotografować kota, leżącego na podłodze… wiesz, co robić.
Wypracowanie odpowiedniej perspektywy podczas robienia zdjęć smartfonem nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wymaga odrobiny wiedzy, umiejętności i wprawnego oka. Jeśli nie masz pewności, z jakiej perspektywy sfotografować dany obiekt, spróbuj zrobić to na kilka sposobów. Później, kiedy zobaczysz gotowe zdjęcia, sam ocenisz, czy dana perspektywa jest dobra. A stąd już tylko krok do zdobycia wiedzy na temat tego, jak robić zdjęcia osobom, budynkom czy potrawom.
Brak odpowiedniego oświetlenia
Zdarzyło Ci się kiedyś zrobić zdjęcie na plaży, kiedy to fotografowana osoba stała na tle zachodzącego słońca? Ostatecznie na zdjęciu była ona czarną plamą, a widocznie było jedynie niebo? Niestety – ciemne zdjęcia, robione pod światło, to skomplikowana sprawa. Na szczęście i tutaj można zastosować kilka trików. Postaraj się, aby fotografowany obiekt był dobrze oświetlony – najlepiej aby było to równomierne światło, padające z każdej strony. Wszelkie niedoświetlenia i cienie nie są niestety mile widziane.
Pewnym rozwiązaniem może być również zastosowanie trybu HDR w telefonie. Choć wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia, warto z niego korzystać, bo to proste rozwiązanie wielu fotograficznych problemów. Tryb HDR, czyli high dynamic range imaging, pozwala na wykonywanie zdjęć o szerokim zakresie dynamiki. Obraz o szerokiej dynamice ma dużą rozpiętość pomiędzy jasnymi i ciemnymi tonami. W uproszczeniu, pozwala na wykonanie zdjęcia, na którym oświetlenie jest podobne do tego, jakie widzi ludzkie oko. Techniki HDR należy użyć podczas wykonywania zdjęć, robionych pod słońce (choć i tak nie jest to najlepszy pomysł), zdjęć nocnych czy zdjęć w pomieszczeniach, kiedy przez okno wpada niewiele światła słonecznego. Koniecznie przetestuj tryb HDR w swoim smartfonie, bo to swego rodzaju pierwsza pomoc dla początkujących fotografów.
Złe kadrowanie
Większość przypadkowych zdjęć, które widzimy, obserwując choćby media społecznościowe, charakteryzuje się (bardzo!) złym kadrowaniem. Z reguły osoba czy inny główny element fotografii znajduje się na samym środku zdjęcia, nawet jeśli w tle znajduje się atrakcja turystyczna, będąca również… największą atrakcją zdjęcia. Jeśli chcesz robić dobre zdjęcia, to powinieneś raz na zawsze zapomnieć o umieszczaniu głównego obiektu na środku fotografii. Złe kadrowanie to błąd, którego nie wybaczy żadne zdjęcie.
Niezbędna jest odpowiednia kompozycja – nieważne, czy fotografujesz posiłek czy robisz zdjęcia przyjacielowi u stóp wieży Eiffla. Podstawowa zasada, o której musisz pamiętać zawsze, gdy włączasz aparat, to zasada trójpodziału. Kiedy włączysz w smartfonie opcję Linie siatki, zobaczysz dwie pionowe i dwie poziome linie, które przecinają się w czterech punktach. To tzw. mocne punkty. W tych miejscach umieszczaj najważniejsze elementy fotografii, takie jak ludzka twarz czy ważny przedmiot. Wzdłuż poziomej linii powinien znaleźć się horyzont, wzdłuż pionowej – drzewo. Zobaczysz, że ta prosta sztuczka potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Jeśli przyjrzyj się profesjonalnym zdjęciom, to szybko zauważysz, że zasada trójpodziału jest chętnie wykorzystywana przez fotografów. Widzisz – kolejny prosty trik, dzięki któremu Twoje zdjęcia będą o wiele bardziej atrakcyjne.
Nadmiar filtrów
Wiele osób tak bardzo chce uatrakcyjnić wykonane przez siebie zdjęcia, że nie wie, w którym momencie przestać. W efekcie zamiast naturalnej fotografii powstaje obraz pełen przesadnych kolorów, dziwnych ramek czy naklejek. Jasne, to wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, jednak dobrze wykonane zdjęcie broni się samo i nie ma potrzeby używania dodatkowych filtrów. Oczywiście czasem warto nieco podratować zdjęcie, delikatnie zmieniając barwę czy dodając mu ostrości.
Nadmiar filtrów, zamiast poprawiać wygląd fotografii, często go pogarsza. Dla przykład, nadmierne podniesienie kontrastu sprawi, że zdjęcie będzie pełne ciemnych plam, a zbytnie rozjaśnienie spowoduje, że obraz będzie wypłowiały. Jeżeli chcesz zastosować filtr, koniecznie wybierz taki, który pasuje do danego zdjęcia. Pamiętaj również o tym, aby intensywność filtra nie była większa niż 50% – to granica, której nie należy przekraczać.
Proste zasady, dzięki którym Twoje zdjęcia będą wyglądały o wiele lepiej
Choć trudno Ci się do tego przyznać, popełniasz któryś z wymienionych wyżej błędów? Najwyższa pora z tym skończyć – wiesz już, jak w prosty sposób je wyeliminować. Co prawda zastosowanie się do powyższych zasad nie z każdego uczyni mistrza fotografii, jednak z pewnością pozwolą one na wykonywanie bardziej atrakcyjnych zdjęć. Podsumujmy:
- pamiętaj o ostrości zdjęcia – trzymaj telefon obiema rękoma i zachowaj nieruchomą postawę ciała. Wyznacz punkt ostrości i skorzystaj z dodatkowej stabilizacji,
- unikaj perspektywy, która może zniszczyć zdjęcie – fotografię wykonuj na tej samej wysokości, na której znajduje się obiekt, np. twarz,
- zadbaj o odpowiednie oświetlenie – w razie potrzeby wspomóż się trybem HDR,
- pamiętaj o zasadzie trójpodziału o odpowiedniej kompozycji zdjęcia. Nieprawidłowy kadr może zniszczyć Twoją fotografię,
- unikaj nadmiaru filtrów – postaraj się dopasować je do charakteru zdjęcia i nie przesadzaj z ich intensywnością.
Kto wie, może z czasem do tego stopnia wkręcisz się w dbałość o szczegóły w czasie robienia zdjęć, że zechcesz dowiedzieć się na ten temat więcej? Poradników dla początkujących fotografów nie brakuje – warto odrobinę pogłębić swoją wiedzę, aby w przyszłości móc cieszyć się pięknymi, prawidłowo wykonanymi pamiątkami.
Felietonistka serwisu PanWybierak aktywnie poszukująca odpowiedzi na to, „co”, „gdzie”, „jak” i „kiedy”. Pasjonatka technologii w każdym, najbardziej nietypowym wymiarze. Nieustannie zastanawia się nad tym, jakie nowe rozwiązania przyniesie przyszłość. Prywatnie: aktywna podróżniczka.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Nieostre zdjęcia Zła perspektywa…
Najnowsze artykuły
Telewizja na smartfonie – jak oglądać TV przez internet na telefonie?
Nieostre zdjęcia Zła perspektywa…
Zmiana dostawcy internetu? Nowego operatora chce coraz więcej Polaków
Nieostre zdjęcia Zła perspektywa…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!