Uzależnienie od smartfona? 5 sposobów, by to zmienić
20 listopada 2019
Uzależnienie od smartfona to nie wymysł, a rzeczywistość. Każdego ranka budzi Cię alarm w Twoim smartfonie, a przy porannej kawie przeglądasz wiadomości, media społecznościowe i komunikatory? Korzystasz z telefonu w czasie jazdy komunikacją, podczas przerwy w pracy, po powrocie do domu, a także w łóżku przed snem? Zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu spędzasz przed ekranem swojego smartfona?
Całkiem niedawno media obiegła informacja o specjalnych odwykach dla nastolatków, które powstały w Korei Południowej. Celem tych ośrodków miało być… leczenie uzależnienia od smartfonów. Co prawda takie rozwiązanie nie funkcjonuje jeszcze na świecie, jednak coraz więcej mówi się o tym problemie – wiele osób zmaga się z tego rodzaju uzależnieniem, choć najczęściej nie zdają sobie z tego sprawy. A gdyby tak… zminimalizować ilość czasu, który spędzamy przed ekranem naszego smartfona? Oto kilka sposobów, dzięki którym skutecznie odpoczniesz od telefonu. W ten sposób możesz zyskać sporo dodatkowego czasu w ciągu tygodnia!
FOMO – wymysł mediów czy realny problem?
FOMO, czyli Fear Of Missing Out, to bardzo nowoczesny termin, oznaczający lęk przed tym, co może nas omijać. Nie bez powodu wiele razy w ciągu dnia robimy dokładny przegląd serwisów społecznościowych czy wiadomości – w końcu w czasie godzinnej drzemki tyle mogło się wydarzyć, a może nawet ktoś do nas napisał! Dzięki urządzeniom mobilnym możemy mieć rękę na pulsie, i to przez całą dobę. W efekcie poświęcamy mnóstwo czasu na zdobywanie informacje, które nie wnoszą do naszego życia zupełnie nic.
Niestety, o smartfonach coraz częściej mówi się w kontekście uzależnienia. Oczywiście nikt nie zaprzecza, że nowoczesne telefony są bardzo funkcjonalne. Dzięki nim możemy zadzwonić, zapłacić, popracować, poćwiczyć, pograć, pooglądać seriale, posłuchać muzyki, przejrzeć się w wirtualnym lusterku… a lada moment będziemy się również legitymować – w ten sposób nie musimy mieć przy sobie nic oprócz smartfona.
Jednocześnie jednak warto zastanowić się, ile czasu w ciągu dnia spędzamy w telefonie, bo naprawde tego potrzebujemy, a jak wiele czasu poświęcamy na scrollowanie mediów? Aby to sprawdzić, wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację lub… wejść w ustawienia systemu Android. W nowszych wersjach systemu znajduje się zakładka Higiena cyfrowa. Znajdziesz tam informację, ile czasu spędziłeś w telefonie w ciągu ostatniego dnia i tygodnia. Nie oszukujmy się – wiele osób po uzyskaniu takiej informacji może czuć się nieco zdruzgotana. Jak to, w ciągu ostatniego tygodnia spędziłem w telefonie aż 30 godzin?!
Uzależnienie od smartfona – jak od niego odpocząć?
Nikt nie mówi o tym, aby zrobić sobie miesięczny smartfonowy detoks – chociaż czasem schowanie telefonu do szafy wydaje się dobrą opcją. Warto jednak postarać się nieco ograniczyć czas, spędzony przed ekranem smartfona. Zyska na tym nie tylko nasze samopoczucie, ale też wzrok, plecy, szyja i kalendarz. Zdecydowanie warto spróbować – tym bardziej, że sposobów na to, aby odpocząć od smartfona, jest naprawdę sporo.
Odpowiednie zarządzanie powiadomieniami
Pierwsza rzecz, jaką warto zrobić, to wyłączenie niektórych powiadomień. Twój smartfon co kilka minut informuje Cię o wpisie na serwisach społecznościowych, nowych wiadomościach czy mailach (oczywiście 70% z nich to SPAM), powiadomieniach z komunikatorów, grupach na WhatsApp, super ofertach, aktualizacjach, pogodzie… Uff, jest tego naprawdę sporo. W efekcie sięgamy po telefon nawet kilkadziesiąt lub kilkaset razy w ciągu dnia. W Androidzie sprawdzisz również, ile raz odblokowujesz telefon w ciągu doby i co ile minut to robisz. Jeśli przez ostatnie dni odblokowałeś telefon więcej niż 500 razy, to może najwyższa pora na zablokowanie niektórych powiadomień?
Aby to zrobić, wejdź w Ustawienia, a następnie w Powiadomienia i odznacz wszystkie aplikacje, które każdego dnia zalewają Cię powiadomieniami. Możesz zrobić to testowo, a za tydzień zastanowisz się, czy rzeczywiście wszystkie te powiadomienia był Ci niezbędne. W przypadku iPhone’ów również wystarczy wejść w Ustawienia, w Powiadomienia i odznaczyć aplikacje.
Odłóż telefon w niewidocznym miejscu
Zauważyłeś, że telefon towarzyszy Ci wszędzie? W łazience, w kuchni, kiedy idziesz wyrzucić śmieci, a podczas popołudniowej drzemki również leży obok? Czy rzeczywiście tego potrzebujesz? Coraz więcej osób po powrocie do domu odkłada telefon w niewidocznym miejscu, a sięga po niego tylko wtedy, kiedy rozlegnie się dźwięk dzwonka lub SMS-a. W tym czasie można zająć się wieloma ciekawymi rzeczami.
Badacze z Uniwersytetu Stanowego Texas w Austin odkryli, że telefon, który nieustannie znajduje się w zasięgu naszego wzroku, może ograniczać zdolności poznawcze. Jak to możliwe, skoro smartfon to przedłużenie naszej inteligencji? Nie do końca. Wbrew pozorom nasz mózg poświęca sporo energii na radzenie sobie z natłokiem informacji, które nieustannie docierają do nas z ekranu smartfona. Być może lepiej wyciszyć się przez kilka godzin i nie myśleć o tym, o czym chce powiadomić nas nasz telefon?
Smartfon kontra zdrowie?
Dla wielu z nas smartfon staje się… częścią naszego ciała. Jednak jaki wpływ może mieć na nasze zdrowie? Niestety, lekarze nie mają wątpliwości: nadmierne korzystanie z urządzenia, niewątpliwie uzależnienie od smartfona może przyczynić się do problemów ze wzrokiem, wad postawy, bólów kręgosłupa, szczególnie w okolicach szyi, problemów z koncentracją, a nawet bezsenności. Wielu lekarzy zaleca, aby zrezygnować z używania smartfona na kilka godzin przed snem. Sztuczne światło, emitowane przez ekran telefonu, prowadzi do zaburzeń w wydzielaniu melatoniny, która reguluje nasz cykl dobowy. W efekcie zasypianie trwa dłużej, a a poszczególne fazy snu mogą zostać skrócone. Dodatkowo korzystanie z telefonu prowadzi do przemęczenia gałki ocznej, co może powodować zaburzenia ostrości widzenia. To dobry powód, aby ograniczyć ilość czasu, spędzanego przed ekranem smartfona, prawda?
Aplikacja, dzięki której ograniczysz czas korzystania z telefonu
Jest potrzeba, jest odpowiedź. Paradoksalnie powstaje coraz więcej aplikacji, które mają uchronić nas przed… korzystaniem z innych aplikacji, a dokładnie ze smartfona. Jedną z najciekawszych propozycji jest Forest – Stay Focused. Jak to działa? Twoim celem jest zasadzenie drzewka i zrezygnowanie z używania telefonu tak długo, aż wyrośnie. Dla np. dziecka, wobec którego możliwe jest uzależnienie od smartfona to ciekawy sposób na nowe spojrzenie. Możesz ustawić dowolny czas zablokowania telefonu, na przykład 25 minut. Jeśli w tym czasie postanowisz się poddać, Twoje drzewko umrze i będziesz musiał zacząć od początku. Oczywiście celem jest zasadzenie całkiem sporego lasu. Na ekranie pojawiają się motywujące komunikaty, takie jak „Nie patrz na mnie” czy „Wracaj do pracy”. W wersji Pro możemy przyczyniać się do sadzenia prawdziwych drzew.
Równowaga pomiędzy życiem wirtualnym i realnym?
Wiele osób twierdzi, że coraz częściej żyjemy w wirtualnym świecie. Inni uważają, że coś takiego, jak wirtualny świat nie istnieje – jest on po prostu przedłużeniem naszej rzeczywistości. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, koniecznie zastanów się, ile czasu spędzasz przed ekranem telefonu. Jeśli czujesz, że poświęcasz na niego zbyt wiele godzin w ciągu dnia, może pora na mały detoks? Dzięki temu możesz zyskać nawet kilka dodatkowych godzin w ciągu dnia. Wspaniała wiadomość, prawda? Zacznij już zastanawiać się, jak je wykorzystasz. Może spacer do pobliskiego parku albo wizyta u starego przyjaciela? Oczywiście telefon zostaje w domu!
Felietonistka serwisu PanWybierak aktywnie poszukująca odpowiedzi na to, „co”, „gdzie”, „jak” i „kiedy”. Pasjonatka technologii w każdym, najbardziej nietypowym wymiarze. Nieustannie zastanawia się nad tym, jakie nowe rozwiązania przyniesie przyszłość. Prywatnie: aktywna podróżniczka.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
FOMO – wymysł mediów czy realny problem?…
Jak wybrać najlepszą pożyczkę dopasowaną do potrzeb finansowych?
FOMO – wymysł mediów czy realny problem?…
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
FOMO – wymysł mediów czy realny problem?…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
FOMO – wymysł mediów czy realny problem?…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
FOMO – wymysł mediów czy realny problem?…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!