Wszystko, co musisz wiedzieć kupując słuchawki bluetooth
20 września 2019
Czym różnią się poszczególne rodzaje słuchawek bluetooth? Na co zwrócić uwagę, kupując słuchawki bluetooth? Co jest istotne, a co – drugoplanowe? Urządzenia bluetooth do używania ze smartfonem to sporo kryteriów, które musisz – przed zakupem – dokładnie przeanalizować.
Jeszcze nie tak dawno, gdy firma Apple rezygnowała z gniazda jack w swoich telefonach komórkowych, wydawało się to karkołomne. Trudno nam było sobie wyobrazić brak możliwości podłączenia słuchawek do telefonu. Przy czym – nie ograniczajmy ich wykorzystania wyłącznie do smartfona. Słuchawki są wykorzystywane podczas gry na komputerze przez internet czy podczas oglądania filmów w telewizji.
Wraz z coraz większą popularyzacją bezprzewodowych słuchawek bluetooth takie rozterki odchodzą do lamusa. Na rynku znaleźć można całą gamę rozmaitych urządzeń. Różnią się one ceną, wielkością czy czasem działania na baterii.
Na co zwrócić uwagę kupując bezprzewodowe słuchawki bluetooth do smartfona? Jakie są najpopularniejsze rodzaje słuchawek bluetooth?
Rodzaj słuchawek – nauszne, douszne, całkowicie bezprzewodowe
Typowo słuchawki bluetooth występują w trzech podstawowych rodzajach. Słuchawki nauszne są największe i potencjalnie najmniej wygodne w transporcie. Nadrabiają to jednak relatywnie lepszą jakością dźwięku w odniesieniu do ceny. Będą też miały najdłuższy czas działania na baterii i najlepszą jakość sygnału bluetooth.
Z tego powodu słuchawki nauszne można szczególnie polecić użytkownikom, stawiającym przede wszystkim na jakość dźwięku. Nawet jeżeli zyskują je kosztem wygody.
Zobacz: 7 sposobów na oszczędzanie internetu w telefonie
Nieco bardziej komfortowe i łatwiejsze w transporcie będą słuchawki douszne połączone kablem. Taka konstrukcja pozwala też nosić słuchawki na szyi po wyjęciu ich z uszu. Będą też miały dobry czas pracy na baterii – nawet 10 godzin i więcej. Pozwala to na korzystanie ze słuchawek cały dzień bez ich ładowania.
Ostatnim popularnym rodzajem słuchawek bluetooth są urządzenia całkowicie bezprzewodowe. Spopularyzowały je AirPody Apple’a, ale na rynku jest już dostępnych wiele alternatyw. Typowo tego rodzaju słuchawki działają na baterii nieco krócej – kilka godzin. Wraz z nimi otrzymujemy jednak pokrowiec, który doładowuje słuchawki po tym, jak je w nim umieścimy.
Dodatkowy pilot z mikrofonem
Przy kupnie słuchawek bluetooth warto sprawdzić, czy są one wyposażone w pilota. W przypadku słuchawek dousznych umieszczony jest on na łączącym je kablu. Pozwala na prowadzenie rozmów i kontrolowanie głośności oraz zmienianie utworów.
W przypadku słuchawek nausznych i całkowicie bezprzewodowych przyciski będą umieszczone na samej słuchawce. Mogą być klasyczne lub dotykowe – warto zdecydować się na takie, które będą nam odpowiadały w codziennym użytkowaniu. Podobnie w samej słuchawce umieszczony będzie mikrofon do prowadzenia rozmów.
Słuchawki nauszne mogą też oferować możliwość podłączenia do nich kabla. Może się ona okazać przydatna w przypadku rozładowania się słuchawek. W takim wypadku będziemy mogli wciąż z nich korzystać po podłączenia kabla do telefonu czy komputera.
Czas działania na baterii
Zdecydowanie najdłuższy czas działania na baterii zaoferują słuchawki nauszne. W ich przypadku typowo zdarza się 20 i więcej godzin działania na jednym ładowaniu. Jest to możliwe dzięki temu, że są to słuchawki największych rozmiarów, mają więc najwięcej miejsca na pojemną baterię.
Drugie pod względem żywotności będą słuchawki douszne z łączącym je kablem. W ich przypadku typowo spotyka się od 6 do 10 godzin pracy na jednym ładowaniu. Można jednak znaleźć również słuchawki działające 12 godzin i więcej.
Najkrócej na jednym ładowaniu podziałają najmniejsze słuchawki całkowicie bezprzewodowe. W ich przypadku przyjmuje się, że użytkownik będzie je regularnie przekładał do wyposażonego we własną baterię pokrowca, który dba o podładowywanie słuchawek.
Rodzaj portu ładującego
Kupując słuchawki bluetooth warto też upewnić się, że są one ładowane za pośrednictwem wejścia micro-USB. To najbardziej typowe rozwiązanie, ale nie jedyne. W przypadku micro-USB możemy do ładowania słuchawek używać tego samego kabla, którym łączymy z siecią telefon z Androidem.
Jakość dźwięku
Użytkownicy pierwszych słuchawek bluetooth skarżyli się na niskiej jakości, mocno skompresowany dźwięk. Tego typu problemy odeszły jednak do przeszłości wraz z wprowadzeniem nowego standardu bezprzewodowego przesyłu dźwięku. Wraz z wprowadzeniem tzw. profilu A2DP jakość transmitowanego za pośrednictwem bluetootha sygnału jest na tyle dobra, że nie powinna negatywnie wpływać na jakość dźwięku.
Ta będzie więc zależeć już przede wszystkim od jakości użytych w słuchawkach przetworników. Z zasady słuchawki nauszne zaoferują lepszej jakości dźwięk niż słuchawki douszne o podobnej cenie.
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m.in. gram.pl, Polygamia.pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!