Jak wydłużyć żywotność baterii w smartfonie?
5 lipca 2019
Jednym z największych wyzwań, stojących obecnie przed producentami smartfonów, jest stworzenie baterii, która pozwoli na dłuższą pracę urządzenia. Telefony zastępują nam obecnie komputery, a dodatkowo stanowią źródło rozrywki. Sięgamy po nie niemal w każdej wolnej chwili. Sprawdzanie mediów społecznościowych, przeglądanie wiadomości, robienie zdjęć czy rozmowy przez komunikatory – wszystko to pochłania energię. W efekcie telefon rozładowuje się bardzo szybko. Na szczęście istnieje kilka sposobów na wydłużenie pracy baterii. Poznaj je wszystkie i sprawdź, jak możesz przedłużyć żywotność baterii swojego urządzenia.
Sprawdź, jakie aplikacje zużywają najwięcej energii
Pierwszym krokiem, który ma służyć wydłużeniu pracy baterii, jest sprawdzenie, co pochłania najwięcej energii. W smartfonach z Androidem wystarczy wejść w ustawienia i sprawdzić Szczegóły zużycia baterii. Można tam otrzymać informację, które aplikacje zużywają jej najwięcej. Z reguły na samej górze listy pojawiają się przeglądarki, komunikatory (np. Messenger), a także GPS. Oczywiście nie chodzi o to, aby usuwać aplikacje, których używamy najczęściej. Jeżeli jednak na liście znajdują się programy, które nie są potrzebne, a pochłaniają dużo energii, warto rozważyć ich odinstalowanie.
Zoptymalizuj ustawienia baterii
Wygaszanie ekranu po 15 zamiast po 30 sekundach? Wyłączenie wibracji i automatycznej synchronizacji? A może nawet wyłączenie autoobrotu ekranu czy transmisji danych? Nowoczesne smartfony same podpowiedzą nam, jak możesz zoptymalizować ustawienia baterii – i warto skorzystać z tego rozwiązania. Dobrym pomysłem jest włączenie Trybu oszczędzania baterii lub – w Iphone’ach – Trybu niskiego zużycia energii. Pozwala ona na wydłużenie pracy telefonu nawet o kilka godzin.
W niektórych urządzeniach istnieje również możliwość skorzystania z Trybu ultraoszczędnego. Ten może znacznie wydłużyć pracę urządzenia – na przykład z 15 godzin do 50 czy 60. Niestety w trybie ultraoszczędnym (lub jego odpowiedniku w innych systemach) korzystanie z niektórych aplikacji nie jest możliwe. Warto jednak wiedzieć o istnieniu takiego narzędzia, na przykład kiedy baterii pozostało niewiele, a ładowanie będzie możliwe dopiero za wiele godzin.
Czy wykorzystujesz wszystkie aplikacje?
Aplikacja, która liczy kroki? Agregator newsów, z którego nie korzystasz od dawna? A może gra mobilna, której nie uruchamiasz od miesięcy? Jeśli Twój telefon rozładowuje się zbyt szybko, przejrzyj aplikacje i usuń te, których nie używasz. Nie warto trzymać ich z uwagi na sentyment lub dlatego, że mogą się przydać. W każdej chwili możesz pobrać je ponownie. Przy okazji warto również usunąć niepotrzebne aplikacje systemowe. Przy zakupie smartfona otrzymujemy od producenta sporo programów, z których nigdy nie korzystamy, a które mogą zużywać sporo baterii.
Ustawienia jasności i wygaszania ekranu
Ustawienie jasności ekranu na najwyższym poziomie z reguły sprawdza się tylko wtedy, kiedy przebywamy w pełnym słońcu. W pomieszczeniu warto nieco przyciemnić ekran. Pozwoli to na zmniejszenie zużycia baterii, a przy okazji korzystanie z telefonu nie będzie tak negatywnie wpływało na wzrok. Możesz również zmienić ustawienia wygaszacza. Wystarczy 15, a nawet 5 sekund – jeśli przestaniesz z niego korzystać, ekran się wyłączy i nie będzie pobierał energii przez kolejne kilkadziesiąt sekund. Obecnie większość telefonów posiada wbudowaną opcję, dzięki której ekran nie wygasza się, gdy na niego patrzysz – na przykład Smart Stay w smartfonach Samsunga. To przydatna opcja, która pozwoli na zaoszczędzenie odrobiny baterii.
Lokalizacja – włączaj tylko, gdy jej potrzebujesz
Lokalizacja włączona w drodze z pracy do domu lub podczas zakupów? To nie jest dobre rozwiązanie. GPS pobiera sporą ilość energii z telefonu, dlatego warto włączać go tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne – na przykład podczas podróży czy wieczornego biegania. Warto także pamiętać o tym, że wiele aplikacji w telefonie śledzi naszą lokalizację – przy instalacji automatycznie zgadzamy się na to, jednak czy rzeczywiście tego chcemy? Sprawdź, które aplikacje korzystają z GPS i wyłącz tę opcję w ustawieniach. Oczywiście najlepszym pomysłem jest korzystanie z lokalizacji wyłącznie wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujesz.
Portale społecznościowe – niezbyt łaskawe dla baterii
Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter – dla wielu osób niezbędne do codziennego funkcjonowania, jednak niezbyt łaskawe dla baterii w telefonie. Jeśli możesz, pozbądź się niektórych aplikacji do social media. Pozostałe możesz pobrać w wersji lite – będą zużywały o wiele mniej energii. Dodatkowo warto wyłączyć powiadomienia. W końcu nie ma potrzeby, abyś 24 godziny na dobę śledził zdjęcia wrzucane na Insta czy kontrolował wszystkie wypowiedzi na grupie na Facebooku. Prawda?
Zredukuj ilość otrzymywanych powiadomień
A skoro o powiadomieniach mowa. Ile razy w ciągu dnia Twój smartfon wysyła Ci krótką informację z różnego typu aplikacji lub powiadomienia systemowe? Aby było to możliwe, musi on nieustannie pracować. Może lepszym rozwiązaniem jest wyłączenie powiadomień – przynajmniej tych, których nie potrzebujesz? Dzięki temu Twoja bateria z pewnością wytrzyma o wiele dłużej. Warto to sprawdzić, szczególnie jeśli Twój telefon rozładowuje się niepokojąco szybko – choćby w ramach małego eksperymentu
Dynamiczne tapety – kolejny pochłaniacz energii
Nie sposób nie zgodzić się z tym, że dynamiczne tapety są bardzo efektowne. Za każdym razem, kiedy odblokujesz swój telefon, widzisz inny – z reguły bardzo ładny – obrazek. Niestety aby tapeta mogła zmieniać się co kilka sekund, telefon musi pobierać niezbędną do tego energię. Aby oszczędzić baterię, warto wyłączyć tapety dynamiczne. Co ważne, nowe tapety pobierane są automatycznie raz na jakiś czas. Zajmują one sporo miejsca w pamięci telefonu, dlatego wyłączenie tej opcji może przynieść więcej niż jedną korzyść – bateria wytrzyma dłużej, a Ty zaoszczędzić nieco miejsca w smartfonie.
Wykorzystuj tryb samolotowy
W miejscach, w których zasięg jest bardzo słaby lub nie ma go wcale, możesz zauważyć, że bateria wyczerpuje się o wiele szybciej. Z czego to wynika? Otóż telefon intensywnie próbuje nawiązać połączenie z siecią, przez cały czas poszukując sygnału. Jeśli spędzasz dzień za miastem lub przebywasz gdzieś, gdzie nie ma zasięgu, włącz tryb samolotowy. Telefon przestanie próbować nawiązać połączenie, a bateria nie będzie zużywała się tak szybko.
Wyłącz Asystenta Google, jeśli do niego nie mówisz
Całkiem niedawno Asystent Google był w Polsce prawdziwym hitem – w większości przypadków trwało to jednak tylko chwilę. Jeżeli na co dzień nie rozmawiasz ze swoim Asystentem i nie wydajesz mu komend, możesz go wyłączyć. Asystent działa w tle przez cały czas, nasłuchując Twojego głosu – co rzecz jasna powoduje zwiększone zużycie baterii. Aby zapobiec działa tego narzędzia przez cały czas, wejdź w Ustawienia –> Google – > Wyszukiwarka, Asystent, Voice – > Wyszukiwanie głosowe –> Voice Match i odznadz opcję Dostęp przez Voice Match. Dzięki temu Asystent nie będzie działał w tle. Oczywiście w każdej chwili możesz skorzystać z wyszukiwania głosowego, przytrzymując mikrofon na pasku wyszukiwania.
Jak ładować smartfona w sposób przyjazny dla baterii?
Zauważyłeś, że bateria w Twoim telefonie rozładowuje się teraz o wiele szybciej niż zaraz po zakupie? Niestety, często jednak tak, że to nasze błędy sprawiają, że bateria szybciej się zużywa. Oto kilka zasad codziennego ładowania telefonu, które z pewnością wpłyną na żywotność baterii:
- rozładowanie baterii do zera nie jest groźne dla telefonu. Obecnie smartfony posiadają pewien próg bezpieczeństwa – smartfon wyłączy się w momencie, kiedy poziom baterii będzie w stanie zasilać urządzenie na tyle, aby nie uległo ono uszkodzeniu,
- nie warto ładować telefonu przez całą noc – po kilku godzinach bateria będzie naładowana w 100%, a przez resztę czasu Twojego snu będą następowały tzw. mikrocykle ładowania. To jeden z najczęstszych błędów, które prowadzą do uszkodzenia baterii. Lepiej naładować telefon w dzień i odłączyć, kiedy bateria będzie naładowana,
- ładowanie telefonu przez chwilę i odłączanie wiele razy w ciągu dnia to błąd. Lepiej naładować go raz a dobrze. Tym bardziej, że nowoczesne telefonu ładują się bardzo szybko,
- nie wolno pomijać aktualizacji systemu w telefonie. Wiele z nich ma na celu optymalizację sposobu ładowania i wykorzystania baterii.
Podsumowując, baterię należy ładować raz i do końca, a po pełnym naładowaniu odłączyć. W ten sposób bateria będzie działała dłużej i lepiej. Jeżeli dodatkowo zoptymalizuje się sposób korzystania z telefonu, usuwając zbędne aplikacje i wyłączając niepotrzebne opcje, częste ładowanie nie będzie już tak potrzebne. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w dobrej jakości powerbank.
Felietonistka serwisu PanWybierak aktywnie poszukująca odpowiedzi na to, „co”, „gdzie”, „jak” i „kiedy”. Pasjonatka technologii w każdym, najbardziej nietypowym wymiarze. Nieustannie zastanawia się nad tym, jakie nowe rozwiązania przyniesie przyszłość. Prywatnie: aktywna podróżniczka.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Sprawdź, jakie aplikacje zużywają…
Najnowsze artykuły
Masz szybki internet? Uważaj. Jesteś na prostej drodze do otyłości
Sprawdź, jakie aplikacje zużywają…
Telewizja na smartfonie – jak oglądać TV przez internet na telefonie?
Sprawdź, jakie aplikacje zużywają…
Zmiana dostawcy internetu? Nowego operatora chce coraz więcej Polaków
Sprawdź, jakie aplikacje zużywają…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!