Czy za służbowy telefon i internet trzeba zapłacić podatek?
19 sierpnia 2024
Ostatnio opublikowana interpretacja przepisów przez Fiskusa rzuca nowe światło na kwestie związane z telefonami służbowymi i dostępem do internetu w pracy. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy powinni zwrócić na to uwagę. Wbrew temu, co mogłoby się bowiem wydawać, sprawa nie jest oczywista.
Czy pracownicy muszą płacić podatek za korzystanie ze służbowych telefonów? Okazuje się, że przekazanie pracownikowi telefonu – tak, by był po prostu w kontakcie np. z przełożonym – nie jest w sensie podatkowym proste. Dylemat związany z opodatkowaniem służbowych telefonów i internetu, które są również wykorzystywane do celów prywatnych, od dawna budził wątpliwości wśród pracodawców. Główne pytanie dotyczyło tego, czy prywatne korzystanie z takiego sprzętu powinno skutkować naliczaniem dodatkowych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). W odpowiedzi na te pytania wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).
Firma pyta: jak podejść do kilku tysięcy telefonów komórkowych?
Niejasności pokazuje przykład dużej firmy, która opisywana jest już w mediach – mając kilka tysięcy pracowników, zadbała o to, by mieli oni nie tylko telefony, ale i internet. Teoretycznie więc mogą z niego korzystać np. w czasie poza pracą. Czy w takiej sytuacji powinni płacić podatek?
Zobacz również: Najlepszy internet firmowy – oferty stacjonarne wybrane przez analityków PanWybierak.pl.
61.84 zł
miesięcznieInternet Firmowy – Światłowód do 600 Mb/s
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
600 Mb/s
Wysyłanie
100 Mb/s
Modem WiFi
4,06 zł/mies.
router Wi-Fi
Prezenty tylko na panwybierak.pl
55.00 zł
miesięcznieŚwiatłowód Biznes 300
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
300 Mb/s
Wysyłanie
50 Mb/s
Modem WiFi
w cenie
router Wi-Fi
Prezenty tylko na panwybierak.pl
65.00 zł
miesięcznieInternet stacjonarny 600 Mb/s
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
600 Mb/s
Wysyłanie
100 Mb/s
Modem WiFi
w cenie
router Wi-Fi
Prezenty tylko na panwybierak.pl
Firma zwróciła się do KIS z prośbą o rozwianie wątpliwości dotyczących opodatkowania służbowych telefonów i routerów. Pracownicy firmy otrzymali telefony z nielimitowanymi abonamentami oraz routery z dużymi pakietami danych, które mogli wykorzystywać także do celów prywatnych. W związku z tym pracodawca zastanawiał się, czy nie należy doliczać dodatkowych kwot do podstawy opodatkowania pracowników.
Urząd skarbowy: nie ma podstawy do opodatkowania
Aby uniknąć ewentualnych problemów z fiskusem, firma zdecydowała się prewencyjnie doliczać niewielką kwotę do podstawy opodatkowania każdego pracownika. Okazało się jednak, że takie działanie nie było konieczne. KIS orzekł, że w tej konkretnej sytuacji nie ma podstawy do doliczania dodatkowego podatku PIT, ponieważ firma nie była w stanie precyzyjnie oddzielić użytku służbowego od prywatnego.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!