Jak stopniowo – w jakim wieku – wprowadzać internet do życia dziecka
19 kwietnia 2023
Internet stał się – tu warto być może dodać określenie „niestety” – bardzo istotną częścią współczesnego życia. Nie dotyczy to tylko dorosłych. Wykorzystanie internetu zadziwia również w kontekście dzieci – przestaje dziwić widok malucha, który na bieżąco jest z komunikatorami internetowymi.
Michał Sadowski, twórca Brand24, niedawno na Facebooku opisywał obrazek ze swojego domu. Dostał na Whatsapp informację od żony, by zablokować przez Family Ink smartfon starszej córki i ograniczyć w ten sposób czas, jaki spędza właśnie w sieci. Zrobił to, by później odebrać telefon od żony wyjaśniającej, iż to nie ona wysyłała informację. Odpowiedzialna za to była najmłodsza latorośl, która mimo młodego wieku nie tylko poradziła sobie z blokadą smartfona, ale też wysłała wiadomość w stylu iście małżeńskim i kulturalnym (kończąc zdanie frazą „proszę”!). A wszystko to po to, by starsza siostra nie grała na smartfonie, a pobawiła się z młodszą!
Cóż, wyraźnie najmłodsze pokolenie w świecie nowoczesnych technologii czuje się jak ryba w wodzie. Tylko czy można w jakiś sposób określić wiek, od którego można zaznajamiać dziecko z możliwościami internetu?
Zrozumienie zagrożeń i korzyści wynikających z korzystania z Internetu
Uznajesz, że Twoje dziecko jest gotowe na to, by na dobre surfować bez ograniczeń w sieci? Przed startem ważne jest, aby zrozumieć ryzyko i korzyści, jakie niesie za sobą taka opcja. Cóż, internet dla dzieci może być źródłem wielu informacji i możliwości edukacyjnych, ale może również stanowić potencjalne źródło kontaktu z nieodpowiednimi treściami i swoistymi – nie bójmy się tego określenia – cyfrowymi drapieżnikami: hejterami, wyłudzaczami, nawet seksualnymi przestępcami. Stąd ważne jest precyzyjnie określenie tego, w jaki sposób korzystać z internetu.
Oto najlepsze obecnie oferty na poziomie 1 Gb/s.
95.00 zł
miesięcznieInternet światłowodowy 1 Gb/s
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
1000 Mb/s
Wysyłanie
60 Mb/s
Modem WiFi
w cenie
router Wi-Fi
Prezenty tylko na panwybierak.pl
85.01 zł
miesięcznieInternet światłowodowy do 1 Gb/s
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
1000 Mb/s
Wysyłanie
300 Mb/s
Modem WiFi
4,99 zł/mies.
router Wi-Fi
Prezenty tylko na panwybierak.pl
80.00 zł
miesięcznieInternet stacjonarny 1 Gb/s
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
1000 Mb/s
Wysyłanie
300 Mb/s
Modem WiFi
w cenie
router Wi-Fi
Prezenty tylko na panwybierak.pl
89.00 zł
miesięcznieInternet światłowodowy 1 Gb/s + Telefon Stacjonarny
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
1000 Mb/s
Wysyłanie
1000 Mb/s
Modem WiFi
w cenie
router Wi-Fi
69.90 zł
miesięcznieInternet światłowodowy 1000 Mb/s
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
1000 Mb/s
Wysyłanie
200 Mb/s
Modem WiFi
1 zł/akt.
router Wi-Fi
Prezenty tylko na panwybierak.pl
Ustalenie podstawowych zasad i granic
Podczas zapoznawania dziecka z internetem ważne jest ustalenie podstawowych zasad i granic. Rodzice powinni ustalić, ile czasu dziecko może spędzać w sieci, jakie strony może odwiedzać i jakimi informacjami może się dzielić. Istotne jest również monitorowanie korzystania z internetu przez dziecko i otwarta komunikacja na temat jego doświadczeń w sieci.
Wiek odgrywa kluczową rolę dla ustalenia relacji dziecko-internet
Odpowiedni wiek, w którym należy zapoznać dziecko z internetem, zależy od jego dojrzałości. Dziecko w wieku 7 lat może skorzystać z kontaktu ze światem wirtualnym pod odpowiednim nadzorem, ponieważ może on być źródłem treści edukacyjnych i sposobem na rozwijanie umiejętności cyfrowych. Oczywiście pod warunkiem, że jest to robione – kolokwialnie określając – z głową!
Warto wprowadzić np. limity czasowe korzystania z Internetu. Jakie? Pokazują to badania branżowe. Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca, aby dzieci w wieku od 2 do 5 lat spędzały nie więcej niż godzinę czasu na ekranie dziennie, natomiast dzieci w wieku od 6 do 18 lat powinny mieć ustalone limity czasu spędzanego na ekranie każdego dnia.
Internet u dziecka a zależności geograficzne
Trzeba mieć świadomość, że szybkość, w jakim dzieci wkraczają w świat wirtualny jest ściśle determinowana przez ich lokalizację. Np. według raportu „Media w Polsce w 2021 roku” przygotowanego przez IAB Polska, około 84% dzieci w Polsce w wieku 6-9 lat korzysta z internetu, przy czym 70% z nich robi to codziennie. Średni wiek pierwszego kontaktu z internetem w Polsce wynosi obecnie około 7-8 lat.
Warto to skonfrontować z danymi dla Europy czy Stanów Zjednoczonych. Według badań przeprowadzonych przez Ofcom – to brytyjski urząd regulacyjny ds. Mediów – średni wiek pierwszego kontaktu z internetem w Wielkiej Brytanii to około 8 lat, czyli wartość na polskim poziomie. Jeśli jednak sięgnąć do badań przeprowadzonych przez amerykańską organizację Common Sense Media, około 53% dzieci w wieku 2-4 lata korzysta tam już z internetu na codzień. Różnice są więc znaczące.
Nie musi być to problem. Przykładem jest Skandynawia, gdzie po internet sięga się wcześnie, ale w celach stricte edukacyjnych. Na przykład, według badań przeprowadzonych przez fińską organizację Brite, 75% dzieci w Finlandii korzysta z internetu już w wieku 3-4 lat, a w Szwecji średni wiek pierwszego skontaktowania się z internetem wynosi około 7 lat.
Dziecko jest uzależnione od internetu? Czas na kontrolę rodzicielską
Mechanizm kontroli rodzicielskiej może być skutecznym narzędziem do zarządzania korzystaniem z Internetu przez dziecko. Narzędzia te mogą pomóc w blokowaniu nieodpowiednich treści i monitorowaniu aktywności dziecka w sieci. Wiele urządzeń i dostawców usług internetowych oferuje wbudowane funkcje kontroli rodzicielskiej, z których rodzice mogą korzystać w celu ochrony doświadczeń dziecka w sieci.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Zrozumienie zagrożeń i korzyści wynikających…
Jak wybrać najlepszą pożyczkę dopasowaną do potrzeb finansowych?
Zrozumienie zagrożeń i korzyści wynikających…
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Zrozumienie zagrożeń i korzyści wynikających…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Zrozumienie zagrożeń i korzyści wynikających…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Zrozumienie zagrożeń i korzyści wynikających…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!