Jak często i kiedy należy ładować baterię w smartfonie?
22 grudnia 2022
Ładowanie baterii w smartfonie generuje bardzo wiele pytań i wątpliwości. Najczęściej dotyczą one tego, w jaki sposób bezpiecznie doładowywać ją, by starczyła na dłużej. Ciekawym wątkiem jest jednak inna kwestia – to, kiedy najlepiej podłączać telefon do ładowania.
Warto mieć bowiem na uwadze to, że nieprawidłowe ładowanie baterii w smartfonie – a potencjalnych błędów może być sporo – wpływa negatywnie na jej stan. W efekcie prowadzić może do poważnych uszkodzeń. Bateria w smartfonie jest bowiem relatywnie czułym elementem – nadmierne obciążenia, utrzymywanie telefonu w stanie ciągłej gotowości czy krótkie doładowania szybko doprowadzą do jej osłabienia.
Oczywiście trzeba na to patrzeć też realnie: baterie smartfonów, jak praktycznie wszystkie baterie, stopniowo w naturalny sposób podlegają pogorszeniu swoich właściwości. W efekcie np. Po trzech latach nie będą z pewnością zapewniały takiej samej ilości energii, jak wcześniej. Producenci szacują, że standardowy cykl działania baterii to ok. 5 lat. Jednak już po trzech można spotkać się z pierwszymi sygnałami, iż bateria w smartfonie nie działa optymalnie.
Kiedy należy ładować telefon – czy pora dnia ma znaczenie?
Termin czy pora dnia, w której podłączasz smartfon do ładowarki nie ma znaczenia dla urządzenia – byłoby to generalnie nielogiczne. Zdecydowanie ważniejsze jest to, jak pielęgnujesz urządzenie i zapewniasz mi optymalny poziom naładowania baterii. To przedział pomiędzy 30% a 80%, choć w niektórych przypadkach wskazuje się też pułap 90%. Nie wchodząc w szczegóły: smartfon powinien być naładowany tak, by nie spadać raczej poniżej 50% stanu.
Z drugiej stronu – nie warto zostawiać urządzenia podłączonego tak, by… naładować je do pełna. Owe 100% wcale nie jest tak korzystne, jak mogłoby się wydawać. Producenci wskazują, by odłączać baterię od ładowania zanim osiągnie tę granicę – dzięki temu można powstrzymać szybsze starzenie baterii.
Oczywiście stan pełnego naładowania nie jest równoznaczny w wyrokiem śmierci dla baterii. Przetrwa ona i nie dojdzie do dramatycznego spadku wydajności. Jednak jeśli regularnie będzie doładowywana praktycznie od zera do stanu zapełnienia, zacznie wyładowywać się nieco szybciej niż w innym układzie.
Uwagi te dotyczą baterii litowo-jonowych.
Niezależnie od typu czy rodzaju smartfonów, można założyć jedną zasadę: bby utrzymać żywotność baterii w dobrym stanie, postaw na częste i niewielkie ładowania. Będą one niewątpliwie lepsze niż pełne ładowanie.
Czy smartfon powinien być ładowany nocą?
To kolejny mit – pora dnia nie ma znaczenia. Natomiast warto zwrócić uwagę na inną zależność. Każdy z nas bardzo chętnie wstanie mając baterię naładowaną do pełna – to ogranicza ryzyko wyładowania za dnia. Jednak będzie to formalnie pełen cykl naładowania, a więc coś, czego należy unikać, bo bateria w smartfonie jest opracowana tak, by przetrwać określoną liczbę takich doładowań.
Ładując telefon w nocy, łatwo jest przekroczyć granicę 80%. A to ona – przypomnijmy – wyznacza optymalny czas w kontekście długoterminowego działania baterii i jej żywotności. Zdecydowanie lepiej będzie więc naładować telefon za dnia i z większą kontrolą ze strony użytkownika.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!