Jak zmieni się zapotrzebowanie na programistów w 2023 roku na rynku pracy?
15 grudnia 2022
Zapotrzebowanie na programistów od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Doświadczeni specjaliści mogą liczyć na bardzo duże wynagrodzenia i w tej chwili nic nie wskazuje na to, by trend ten miał ulec większym zmianom. Czy w 2023 roku firmy z sektora IT w dalszym ciągu będą prowadziły szeroko zakrojone procesy rekrutacyjne? W poniższym artykule przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć na temat tego, jak zmieni się zapotrzebowanie na programistów w 2023 roku.
Spowolnienie gospodarcze w Polsce i na świecie
Kryzys gospodarczy to zjawisko, z którym zmaga się obecnie wiele krajów na całym świecie, w tym również Polska. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w sierpniu 2022 roku stopa bezrobocia uplasowała się na bardzo niskim poziomie 4,8%. Mimo tego, wiele firm podejmuje decyzję o redukcji poziomu zatrudnienia.
Widać to po wynikach raportu GrantThornton „Oferty pracy w Polsce”. Wynika z niego, że w maju 2022 roku opublikowano w Polsce 295 tysięcy ogłoszeń o pracę. Co ważne, był to wynik o 3% mniejszy aniżeli w analogicznym okresie roku ubiegłego oraz aż o 40 tysięcy mniejszy porównując z majem 2019 roku. Ta sytuacja spowodowana jest wysoką inflacją wywołaną wojną na Ukrainie oraz skutkami pandemii COVID-19.
Czy kryzys wpłynie na redukcję zatrudnienia także w branży IT?
Czy powyższe dane oznaczają, że na redukcję zatrudnienia zdecydują się również firmy z branży IT? Jak wiadomo, ten sektor wykazuje się bardzo wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju kryzysy gospodarcze. Czy i tym razem branża IT przejdzie „suchą stopą” przez nadchodzące spowolnienie? Wiele na to wskazuje.
Z raportu „IT MARKET SNAPSHOT Q1 2022” wynika, że w pierwszym kwartale 2022 roku opublikowano ponad 26 tysięcy ogłoszeń dedykowanych specjalistom IT. Było to o 10% więcej niż na koniec 2021 roku. Liczba firm szukających pracowników wzrosła o 8% i wyniosła 3968.
Wszystkie te dane wskazują jasno, że prawdopodobieństwo, iż w branży IT dojdzie do redukcji zatrudnienia na masową skalę, jest wręcz zerowe. Procesy rekrutacyjne trwają w najlepsze i nie ma żadnych przesłanek ku temu, by miało się to zmienić. Każdego roku projektowane są tysiące kolejnych aplikacji i programów, dlatego zapotrzebowanie na wysokiej klasy programistów w 2023 roku będzie w dalszym ciągu bardzo wysokie. Oferty pracy IT są bardzo zróżnicowane – każdy wykwalifikowany fachowiec bez trudu znajdzie taką posadę, która będzie odpowiadała jego potrzebom i oczekiwaniom.
Specjaliści IT często zmieniają pracę – dlaczego?
Zjawiskiem, które jest zauważalne w branży IT, jest fakt, iż wielu specjalistów niejednokrotnie podejmuje decyzję o zmianie swojego dotychczasowego miejsca pracy. Okazuje się, że nawet technologiczni giganci, tacy jak Facebook, Amazon czy Google mają problem z rezygnacjami składanymi przez pracowników.
Każda firma zatrudniająca specjalistów IT ma problem w utrzymaniu wysokiej klasy fachowców, a jednocześnie zapotrzebowanie jest bardzo wysokie. Kolejnym trendem są również stale rosnące wynagrodzenia w branży, dlatego te firmy, które chcą zachować pracowników, muszą proponować im odpowiednio wysokie zarobki a także benefity pozapłacowe. Sama wyższa pensja niejednokrotnie okazuje się mało zachęcająca.
Specjaliści IT wskazali w raporcie LinkedIn, że najważniejszymi powodami, dla których rezygnują z dotychczasowej pracy, są: słabe przywództwo, brak możliwości awansu, nieprzyjazna kultura organizacyjna, niekonkurencyjne wynagrodzenie oraz mało wymagające zadania. Ci pracodawcy, którzy starają się spełniać rosnące oczekiwania kandydatów, mają zdecydowanie wyższe szanse na bieżące uzupełnianie luk kadrowych i zbudowanie trwałego, zintegrowanego zespołu.
Polacy chcą się przebranżowić na IT
Wysokie wynagrodzenia, szerokie możliwości awansu zawodowego oraz ciekawe perspektywy to powody, dla których wiele osób decyduje się na przebranżowienie na IT. Z badania Evolution wynika, że przebranżowić się na IT chce aż 24 procent Polaków. Dla 79% z nich najważniejsze są duże zarobki, zaś 64% ceni sobie możliwość wykonywania zawodowych obowiązków w sposób zdalny. / Artykuł sponsorowany.
Materiał prasowy opracowany przez zespół Pana Wybieraka we współpracy z operatorem lub innym podmiotem.
Powiązane artykuły
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
Spowolnienie gospodarcze w Polsce i na świecie …
SIMulator internet od T-Mobile, czyli właściwie… co? Oto, jak działa w praktyce
Spowolnienie gospodarcze w Polsce i na świecie …
W T-Mobile internet mobilny bez limitu szybkości. Kto może z tego skorzystać?
Spowolnienie gospodarcze w Polsce i na świecie …
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Spowolnienie gospodarcze w Polsce i na świecie …
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Spowolnienie gospodarcze w Polsce i na świecie …
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!