Jaki pakiet internetu jest potrzebny w telefonie?
12 października 2018
Internet mobilny udostępniany przez operatorów sieci komórkowych, standardowo ograniczany jest limitem danych. Warunki są tu różne i zależą od konkretnego dostawcy – często zdarza się, że Internet jest teoretycznie “nieograniczony”, ale w praktyce tylko do pewnego limitu możemy z niego korzystać z pełną prędkością. Tak czy inaczej więc, istnieje pewna granica komfortowego użytkowania.
Ile potrzeba danych w pakiecie przeciętnemu użytkownikowi, by nie martwił się o to, że na koniec miesiąca mu ich zabraknie bądź Internet zacznie działać zbyt wolno? To oczywiście zależy od tego, w jaki sposób korzysta on z mobilnego dostępu do sieci. Przyglądamy się typowym zastosowaniem Internetu mobilnego i sprawdzamy, jakie są rozsądne wymagania dla różnego typu użytkowników.
Przeglądanie WWW, Facebooka i e-mail – 3-5 GB miesięcznie
Te najbardziej podstawowe sposoby wykorzystania sieci, pozwalające na pozostawanie w kontakcie z rodziną i znajomymi oraz czytanie różnego rodzaju artykułów i publikacji, są dla pakietu danych najmniej obciążające. Przeglądanie www to średnio ok. 60 MB na godzinę – nawet jeżeli będziemy to robić każdego miesiąca dzień w dzień przez około 3 godziny, powinniśmy się zmieścić w pakiecie 5 GB. Facebook potrzebuje nieco więcej, ale wciąż niewiele – 85 MB na godzinę.
E-mail to już z kolei wartości praktycznie pomijalne, podobnie jak komunikatory w rodzaju facebookowego Messengera czy WhatsAppa. Jeżeli nie wysyłamy i nie odbieramy olbrzymich ilości zdjęć, raczej nie powinniśmy się martwić, że to one przyczynią się do zużycia pełnego pakietu. Jeżeli są one naszym głównym sposobem wykorzystania Internetu mobilnego, to nawet pakiet 3 GB powinien być wystarczający.
Muzyka i gry online – 10 GB miesięcznie
Wymaganie rośnie, jeżeli chcemy korzystać z serwisów strumieniujących muzykę, takich jak Spotify czy Apple Music. Dokładne dane zależą od serwisu, z jakiego korzystamy, ale w praktyce w najwyższej jakości zużyjemy ok. 150 MB na godzinę. W tym wypadku więc, szczególnie, jeżeli muzyki słuchamy więcej, 5 GB miesięcznie może już nie wystarczyć.
Przy 2 godzinach słuchania dziennie wykorzystanie danych szybuje do 9 GB miesięcznie. Pakiet 10 GB wydaje się być dla takiego użytkownika rozsądną wartością. Jeżeli chcemy oszczędzić na danych, można zawsze zmniejszyć jakość odtwarzania (w Spotify można to zrobić do jakości 96 kbps – 43 MB na godzinę i 160 kbps – 72 MB na godzinę).
W przypadku gier wykorzystanie danych jest już bardzo różne i zależy od konkretnego tytułu. Warto jednak zauważyć, że współczesne gry mobilne często pobierają dodatkowe dane podczas samej rozgrywki, odblokowując przed użytkownikiem kolejne możliwości w miarę jego postępów. Dla pełnego komfortu entuzjaści mobilnego grania również powinni pomyśleć o pakiecie ok. 10 GB.
Streaming wideo – 15 GB miesięcznie i więcej
Wszystko to blednie przy ilościach danych, jakich potrzebujemy do komfortowego korzystania z wideo online. Przy jego intensywnym wykorzystaniu zużyjemy szybko każdy, nawet największy pakiet. Przykładowo Netflix to nawet 1 GB na godzinę przy ustawieniu wysokiej jakości. Jeżeli chcemy obejrzeć w miesiącu 5-6 filmów na telefonie komórkowym i wolelibyśmy, żeby później coś jeszcze zostało do wykorzystania, pakiet 15 GB będzie rozsądnym minimum. Dobrze w takim wypadku pomyśleć o nawet większym powyżej 20 GB.
Tutaj również można znacząco ograniczyć apetyt naszego urządzenia na dane, zmniejszając jakość odtwarzania. Średnia jakość to 500 MB na godzinę, niska – 250 MB na godzinę. W przypadku tej ostatniej możemy już w pakiecie 15 GB obejrzeć nawet 20 filmów i nie martwić się o dotarcie do limitu na koniec miesiąca. To, czy taka jakość będzie dla nas akceptowalna, zależy już od kilku czynników – choćby od rozmiaru urządzenia, na którym korzystamy z sieci. Na niewielkim telefonie może być to jeszcze nieszczególnie problematyczne, na tablecie z kolei będzie już zapewne razić.
Nieco mniejsze wymagania ma YouTube. Korzystając z niego zużyjemy ok. 300 MB na godzinę. W pakiecie 10 GB wystarczy to na godzinę oglądania dziennie i zostanie jeszcze 1 GB na inne cele. Pakiet 15 GB powinien być dla miłośników YouTube’a całkowicie wystarczający.
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m.in. gram.pl, Polygamia.pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!