5 lat kolonii karnej za grę w Minecrafta. A wszystko… przez internet
11 lutego 2022

Gra komputerowa, w której planuje się wirtualne stworzenie – a następnie wysadzenie – rządowego budynku może być potraktowana jako zamach stanu.
Pokazuje to historia z – można się było tego spodziewać – Rosji. Tam 16-letni Nikita Uwarow został skazany na aż pięcioletni pobyt w kolonii karnej za to, że – rzekomo – był organizatorem spisku wymierzonego w jednostkę rządową. Chłopak miał planować wysadzić budynek Federalnej Służby Bezpieczeństwa. To linia śledczych, którzy uznali, iż takie właśnie były plany nastolatka podczas… gry komputerowej. Grał on w popularnego Minecrafta. W 2020 r. miał 14 lat i już nieco sporów ze służbami. Był m.in. zatrzymany za rozwieszanie ulotek jednego z polityków opozycji. Chłopak zrobił to na ścianie biura wspomnianej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
Internet jako ślad po planach zamachu
Kiedy chłopaka – wraz z kompanami – zatrzymano, zabezpieczono ich smartfony. A na nich odnaleziono korespondencję – zapewne w ramach możliwości, jakie dają komunikatory internetowe – w której mało przychylnie komentowali władze Rosji. I tak, od słowa do słowa, służby doszły do ustaleń, iż nastolatkowie stworzyli… w Minecrafcie replikę budynku Federalnej Służby Bezpieczeństwa, by następnie również wirtualnie ją zburzyć. Dodatkowo na niekorzyść obecnego 16-latka przemawiał fakt, że w telefonie znalazły się też nagrania odpalania petard zrobionych samodzielnie. To wystarczyło do wysnucia wniosku, że wraz z kolegami szykował się do aktywnych działań terrorystycznych.
Połączenie Minecrafta, internetu i nagrań sprawiło, że dwóch rosyjskich nastolatków, którzy przyznali się do winy, trafiło do aresztów domowych. Uwarow, który przyznać się nie chciał został najpierw skierowany do aresztu śledczego, a teraz – skazany na pięć lat kolonii karnej. Podobnie jednak stało się z tymi, którzy nie chcieli być w sporze z władzą – otrzymali wyroki trzech i czterech lat w zawieszeniu.


Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły

Supermedia z superinternetem. Czym wyróżnia się ta propozycja?
Internet jako ślad po planach zamachu…

Churn rate – jak operatorzy walczą z odpływem klientów i kto robi to najlepiej?
Internet jako ślad po planach zamachu…

Eutelsat na ustach Europejczyków. Kontynentalny Starlink czy jednak nie ta liga?
Internet jako ślad po planach zamachu…
Najnowsze artykuły

Netia z wiosenną akcją promocyjną. Aż 19 kanałów TV bez żadnej dopłaty
Internet jako ślad po planach zamachu…

Rok bez abonamentu za światłowód i telewizję. Jak nowa oferta Orange zmienia reguły gry?
Internet jako ślad po planach zamachu…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!