4,5 mln Polaków jeszcze nigdy nie korzystało z internetu
7 listopada 2021
Takie wyniki przytacza raport Federacji Konsumentów. Sytuację tę zmienić ma Narodowy Plan Szerokopasmowy. Na czym polegać będzie totalne upowszechnienie dostępu do internetu?
Niewątpliwie widoczny problem wykluczenia cyfrowego w Polsce wskazała pandemia COVID-19. Na jej skutek dzieci przeszły na naukę zdalną, a dorośli – w wielu przypadkach – zaczęli pracę zdalną. Oczywiście tam, gdzie zasięg internetu na to pozwalał.
Według planów budowy szybkiej sieci internetowej do 2025 roku w całej Polsce będzie już powszechny dostęp do szybkiego internetu.
Ponad 6 mln Polaków internetu nie ma lub używa go rzadko
Zaprezentowany raport Federacji Konsumentów wskazuje, że 4,5 mln Polaków nigdy wcześniej nie korzystało z internetu. Z kolei 1,82 mln ma dostęp do internetu rzadko. Widać również zależność wiekową. 8 na 10 osób, które nie używa internetu ma powyżej 55 lat. Eksperci wskazali, że pandemia COVID-19 uwydatniła problem niedostatecznych kompetencji i wykluczenia cyfrowego w Polsce. Widać tu nie tylko sam wymiar techniczny i powiązany z brakiem dostępu do urządzeń, oprogramowania czy sieci. Ważną kwestią jest też społeczny. On związany z brakiem motywacji do korzystania z nowych technologii. Warto zwrócić też uwagę na kwestię ceny – tyle kosztują obecnie najtańsze oferty internetu, czyli te na poziomie prędkości ok. 150 Mb/s.
64.99 zł
miesięcznieInternet stacjonarny 150 Mb/s
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
150 Mb/s
Wysyłanie
15 Mb/s
Modem WiFi
w cenie
router Wi-Fi
Do 2025 internet w Polsce będzie praktycznie wszędzie
Kwestie dostępu technicznego ma rozwiązać Narodowy Plan Szerokopasmowy, który zakłada, że do 2025 roku w całej Polsce będzie już powszechny dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. W miejscach, które stanowią główną siłę napędową rozwoju społeczno-gospodarczego, takich jak szkoły, węzły transportowe i główne miejsca świadczenia usług publicznych, przepustowość ma sięgać co najmniej 1 Gb/s.
Już do 2025 roku prawie 100 proc. populacji Polski będzie mieć dostęp do szybkiego internetu, do tego czasu nastąpi likwidacja tzw. białych plam. Skoro jednak mowa o infrastrukturze, to ona obejmuje też m.in. zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli – mówi agencji Newseria Biznes Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Z analizy, którą Fundacja Stocznia przeprowadziła na potrzeby programów społecznych Fundacji Orange, wynika, że prawie 22 proc. obszaru Polski cechuje duży potencjał wykluczenia społeczno-cyfrowego. Analiza pokazała też, że grupy w największym stopniu wykluczone cyfrowo to osoby najstarsze, o niskim poziomie wykształcenia i w złej sytuacji materialnej, w tym rodziny z dziećmi.
W ciągu najbliższych lat będziemy już mieć pokrycie światłowodami w całej Polsce i tutaj jest już rozplanowane wydatkowanie środków. Podobnie jeżeli chodzi o zakup sprzętu dla nauczycieli i uczniów. Natomiast ważne jest także, aby umieć jeszcze z niego korzystać – mówi Justyna Orłowska.
Internet na wsi nie będzie juz wyzwaniem
Ponad połowa Polaków, którzy nigdy nie korzystali z internetu, mieszka też na obszarach wiejskich. Dlatego – jak podkreślają eksperci – mimo rosnącego w ostatnich latach potencjału cyfrowego nadal kluczowe jest z jednej strony upowszechnianie dostępu do szybkiego internetu, a z drugiej – edukacja i rozwój cyfrowych kompetencji.
Chodzi o zabieganie o to, żebyśmy – jako użytkownicy nowych technologii – potrafili z nich korzystać w możliwie szerokim wachlarzu, żebyśmy potrafili dbać o swoje bezpieczeństwo, swoje dane osobowe. Wreszcie, żebyśmy korzystając z nowych technologii, myśleli, w czym one mogą nam pomóc poza prostą rozrywką, żebyśmy potrafili je wykorzystywać w różnych wymiarach życia zawodowego, edukacyjnego, kulturalnego – wymienia Witold Drożdż, członek zarządu ds. strategii w Orange Polska.
Najczęściej wskazywane przyczyny braku dostępu do internetu w domu to brak takiej potrzeby (67,7 proc.) i brak odpowiednich umiejętności w tym zakresie (52 proc.). Dla porównania na zbyt wysokie koszty sprzętu czy dostępu do sieci wskazało odpowiednio 21,6 proc. oraz 14,7 proc. badanych. Dlatego – jak wskazują eksperci – kluczowa jest edukacja i uświadamianie Polakom, do czego może posłużyć internet oraz jakie potrzeby można zaspokoić i ile spraw załatwić za jego pośrednictwem.
Brak umiejętności związanych np. z cyberbezpieczeństwem czy weryfikowaniem informacji może bowiem sprawić, że internet – zamiast narzędziem włączania społecznego – będzie stawać się źródłem zagrożeń i problemów. W przypadku osób wykluczonych cyfrowo i społecznie częściej występują też dysfunkcyjne wzorce korzystania z sieci (m.in. uzależnienia, zachowania zagrażające bezpieczeństwu, oglądanie patotreści). / Materiał np. informacji prasowej Newseria.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!