Jak dbać o laptopa? 6 porad, dzięki którym laptop przetrwa wiele lat
24 lipca 2021
Kiedy kupujemy nowy sprzęt elektroniczny, z reguły dbamy o niego, czyścimy i otaczamy należytą troską. Z czasem jednak przestajemy zwracać na to uwagę. Dotyczy to zarówno smartfonów, jak i laptopów czy innych urządzeń. Efekt jest taki, że nie zawsze dbamy o to, aby wyczyścić urządzenie, aby usunąć zbędne programy czy pliki, a także by zadbać o stan techniczny.
Jeśli niedawno kupiłeś nowego laptopa, dowiedz się, w jaki sposób możesz dbać o niego, aby służył Ci przez długie lata. Wystarczy kilka chwil w tygodniu, aby Twój laptop nawet za rok, dwa czy trzy lata, był zupełnie jak nowy!
Bezpieczny transport to podstawa
Na co dzień zabierasz swój komputer do pracy? Towarzyszy Ci on podczas podróży? Jeśli tak, to koniecznie zadbaj o to, aby transportować go w bezpieczny sposób. Tak naprawdę laptop jest bardzo delikatnym urządzeniem i nawet mocniejsze wstrząsy czy lekkie uderzenie mogą doprowadzić do drogiej w naprawie usterki. Przede wszystkim wiec zadbaj o to, aby przenoszony był w bezpiecznej torbie lub plecaku. Warto zainwestować tutaj nieco więcej, aby urządzenie było dobrze chronione.
Niezwykle istotne jest to, aby zawsze wyłączać komputer przed jego przenoszeniem. Niby oczywiste, a jednak wiele osób nadal transportuje laptopa w trybie uśpienia. Dlaczego to tak ważne? Usterki mogą wystąpić w szczególnie w przypadku dysków HDD, które są bardzo delikatne.
Uważaj na nadmierną wilgoć
Laptopy nie są zbyt odporne na niekorzystne warunki zewnętrzne, dlatego zbyt długie przetrzymywanie urządzenia w miejscu, gdzie panuje duża wilgoć, nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście z laptopa można korzystać wszędzie – to jego przewaga na komputerem stacjonarnym.
Jeśli jednak planujesz wypad pod namiot i wiesz, że będzie padał deszcze, lepiej zostaw urządzenie w domu. Jeżeli chcesz ugotować pyszną kolację i wiesz, że konieczne będzie użycie wielu parujących garnków, nie zabieraj do kuchni laptopa, aby sprawdzać przepis. Takie proste zmiany pozwolą uchronić komputer przed uszkodzeniem.
Nie używaj laptopa w łóżku
Choć wiele osób chętnie gra w gry lub ogląda filmy na laptopie w łóżku, nie jest to najlepszy pomysł. Z reguły układ wentylacyjny urządzenia znajduje się na dole, a kiedy laptop jest umieszczony na kołdrze lub na kocu, nie ma jak się chłodzić. W efekcie może osiągać bardzo wysokie temperatury, a w ekstremalnych sytuacjach może nawet dojść do przegrzania urządzenia. Lepszym wyjściem będzie zakup podkładki chłodzącej albo ustawianie komputera na stoliku.
Uwaga na jedzenie!
Choć mówi się, że informatyk ma więcej jedzenia w klawiaturze niż w lodówce, jedzenie przy komputerze nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście każdy z nas lubi mieć przy pracy kubek gorącej kawy lub herbaty, a najlepiej także pyszne ciasteczka, ale laptop jest bardzo delikatny. Jeśli więc dojdzie do zalania, naprawa może być bardzo kosztowna. Warto także uważać na okruszki – ich usunięcie w przypadku nowoczesnych laptopów nie zawsze jest tak proste, jak w starych klawiaturach.
Pamiętaj o regularnym czyszczeniu
Niezależnie od tego, czy zabierasz laptopa do pracy, na wycieczki, czy też stoi tylko na biurku, z czasem zaczyna się brudzić i kurzyć. Koniecznie czyść laptopa przynajmniej raz w tygodniu, usuwając z niego nadmiar zanieczyszczeń. W tym celu warto użyć dedykowanych ściereczek – absolutnie zabronione jest używanie płynu do szyb bezpośrednio na ekran czy klawiaturę. Od czasu do czasu może również zdecydować się na użycie sprężonego powietrza, aby dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki. Jeśli Twój laptop zaczyna się mocno nagrzewać, możesz oddać go do serwisu na czyszczenie, wymianę pasty termoprzewodzącej itp. Koszt jest niewielki, a laptop będzie o wiele dłużej spełniał swoje zadania.
Delikatne zawiasy
Wiele laptopów ma bardzo delikatne zawiasy, które zaczynają szwankować już po roku czy dwóch. Pojawiają się na nich małe pęknięta, zamykanie laptopa jest coraz mniej płynne – to oznaki tego, że zawias zaczyna się wyrabiać. Jak możesz temu zapobiegać? Nigdy nie podnoś laptopa, trzymając go tylko za matrycę, nie trzaskaj pokrywą i nie zamykaj go zbyt gwałtownie. Pamiętaj, że zawiasy i matryca są bardzo delikatne, więc na co dzień traktuj je ze szczególną troską.
Jak dbać o laptopa
Choć wiele z powyższych porad może brzmieć jak oczywistość, z pewnością przynajmniej kilka razy pomyślałeś: „o nie, ja tak właśnie robię – nie wiedziałem, że to może zaszkodzić!”. Podczas codziennego korzystania z laptopa postaraj się pamiętać o tym, że w gruncie rzeczy jest to bardzo delikatne urządzenie, które w środku ma mnóstwo skomplikowanych, składających się z maleńkich elementów części. Gwałtowne zamykanie, przenoszenie, używanie w nieodpowiednich warunkach czy nawet trzymanie na kołdrze – wszystko to może okazać się dla laptopa zabójcze.
Felietonistka serwisu PanWybierak aktywnie poszukująca odpowiedzi na to, „co”, „gdzie”, „jak” i „kiedy”. Pasjonatka technologii w każdym, najbardziej nietypowym wymiarze. Nieustannie zastanawia się nad tym, jakie nowe rozwiązania przyniesie przyszłość. Prywatnie: aktywna podróżniczka.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Bezpieczny transport to podstawa…
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Bezpieczny transport to podstawa…
Najnowsze artykuły
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Bezpieczny transport to podstawa…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!