Zbadano jakość sieci komórkowych w Warszawie. Nie brak zaskoczeń
24 listopada 2020

Łączność komórkowa w Warszawie i jej okolicach to obszar pełen różnic – to podstawowy wniosek, jaki można wysnuć na podstawie analizy Systemics PAB. Firma ta sprawdzała, jaki jest dostęp do usług komórkowych w stolicy i jej regionie. Okazuje się, że o ile centrum miasta – nawet w realiach zdalnej pracy – świetnie spełnia potrzeby mieszkańców, tereny podmiejskie miewają z tym problemy.
Badanie realizowano w październiku 2020 r. Podstawowym zadaniem było sprawdzenie łączności komórkowej w zależności od lokalizacji. W ten sposób wykonano pomiary, które potwierdziły, że nawet wobec wzmożonego ruchu sieciowego usługi operatorów komórkowych są na niezłym poziomie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że to wartość ogólna. W praktyce skuteczność działania sieci i jakości rozmów przez komórki czy internetu LTE znacząco różni się w zależności od wskazanego operatora.
VoLTE, czyli technologia tylko dla niektórych
Pokazuje to przykład, który symbolizuje technologia VoLTE. Zapewniają ją wszyscy operatorzy zapewniający usługi komórkowe i mobilny internet w Warszawie. Jednak tylko trzy marki – to T-Mobile, Play i Orange – wykorzystują EVS, czyli Enhanced Voice Services. Ma ona wpływ np. na zdecydowanie lepszy dźwięk mowy. I tu np. inny z wielkich graczy na rynku telekomunikacyjnym, sieć Plus, takiej opcji nie wykorzystuje. Mimo to, w badaniu jakości odsłuchiwanej mowy wszyscy liderzy branży w Polsce mieli bardzo dobre wyniki.
Jak dlugo czekać można na połączenie?
To dość ważna kwestia – wykonując telefon zależy nam na bardzo szybkim zestawieniu połączenia. Który operator telefonii i internetu jest najlepszy w Warszawie? Według badania, czas łączenia w przypadku T-Mobile oraz Orange to ok. 2 sekundy. Przewaga tych marek nad konkurencją jest spora. Pozostali operatory potrzebują na zestawienie połączenia dwóch smartfonów ok. trzy sekundy.
Szybkość internetu mobilnego
Ciekawą przestrzenią testowaną w analizie był również dostęp do internetu mobilnego. Transmisja danych była bardzo podobna dla wszystkich marek. Średnia szybkość pobierania danych to ok. 50 Mb/s. W przypadku wysyłania danych nie przekraczała ona 17 Mb/s.


Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły

SkyShowtime i Grupa Polsat Plus łączą siły. Ciekawa zmiana na rynku streamingowym
VoLTE, czyli technologia tylko dla niektórych…

Netia z wiosenną akcją promocyjną. Aż 19 kanałów TV bez żadnej dopłaty
VoLTE, czyli technologia tylko dla niektórych…

Rok bez abonamentu za światłowód i telewizję. Jak nowa oferta Orange zmienia reguły gry?
VoLTE, czyli technologia tylko dla niektórych…
Najnowsze artykuły

Ultraszybki światłowód od Netii z Wi-Fi 7. Jak działa szybki internet 2 Gb/s?
VoLTE, czyli technologia tylko dla niektórych…

Dark fiber, czyli nisza. Czym jest ta technologia i dlaczego o niej nie wiecie?
VoLTE, czyli technologia tylko dla niektórych…

Miejskie sieci światłowodowe kontra ogólnokrajowi operatorzy – co wybrać?
VoLTE, czyli technologia tylko dla niektórych…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!