Jak zabezpieczyć samochód przed atakiem hakera?
3 sierpnia 2020
Upowszechnienie internetu – również w formie IoT – sprawia, że na atak hakerski narażane są coraz częściej sfery, które dotychczas były uznane za bezpieczne. Wśród nich jest motoryzacja. Internet może posłużyć – jak pokazują przykłady – do tego, by przejąć kontrolę nad autem. Co zrobić, by auto było bezpieczne?
Okazuje się bowiem, że hakerzy mogą bez większych problemów zaatakować współczesny samochód. Co haker może zrobić włamując się do samochodu? O czym pamiętać, by zabezpieczyć się przed atakiem na swój samochód?
Chociaż brzmi to trochę jak science-fiction, to już dawno stało się rzeczywistością. Współczesne auta wypełnione są elektroniką i nowoczesną technologią. Wszystkim sterują komputery, które – tak jak wszystkie tego typu urządzenia – narażone są na nieautoryzowany dostęp.
Co może zrobić haker, włamując się do samochodu? O czym należy pamiętać, by zabezpieczyć się przed takim atakiem?
Co może zrobić haker planujący atak na samochód?
W 2015 roku dwóch ekspertów ds. bezpieczeństwa – Charliego Millera i Chrisa Valase’a – przeprowadziło test. Postanowili sprawdzić, jak wiele mogą zrobić zdalnie, włamując się do systemu komputerowego samochodu. Jako cel wybrali sobie Jeepa Cherokee z tego roku. Swój atak przeprowadzili w czasie, gdy współpracujący z nimi kierowca poruszał się po autostradzie.
Podczas tego eksperymentu udało im się uzyskać zdalny dostęp do:
- radia,
- wyświetlaczy,
- klimatyzacji,
- wycieraczek,
- spryskiwaczy,
a także, co najgroźniejsze:
- do skrzyni biegów
- hamulców.
Byli w stanie kontrolować wszystkie z tych elementów samochodu, łącznie z wyłączeniem hamulców.
Dostęp do systemu komputerowego samochodu uzyskali przez internet, bez żadnej bezpośredniej ingerencji fizycznej. Jak zadbać o to, by coś podobnego nie mogło się przydarzyć nam?
Dbaj o uaktualnienia
Rada najbardziej oczywista i powtarzana przez producentów wszelkiego rodzaju inteligentnej elektroniki. Wciąż jednak prawdziwa, a dla właścicieli samochodów – może być pewną nowością. Pierwszym krokiem na drodze do zapewnienia bezpieczeństwa przed potencjalnymi atakami hakerów jest dbanie o aktualizacje systemu operacyjnego auta.
Nie należy więc ignorować informacji o uaktualnieniach, wyświetlanych przez system. To najprostszy ale w wielu przypadkach najbardziej efektywny sposób na zabezpieczenie się przed hakerami. Wielu z nich w celu włamania się do systemu komputerowego wykorzystuje jego znane usterki i niedoskonałości, które producent w międzyczasie zdążył już naprawić.
Warto też postarać się o to, by producent samochodu posiadał nasze aktualne dane kontaktowe. Dzięki temu będzie mógł efektywnie przekazać nam informację o krytycznym uaktualnieniu czy nawet wycofaniu samochodu w przypadku naprawdę poważnej wady.
Uważaj na pilota do drzwi!
Kiedy znajdujemy się poza autem, w szczególności w domu, warto postarać się o to, by pilot do niego nie znajdował się w łatwym do przewidzenia miejscu. W szczególności powinniśmy powstrzymać się przed trzymaniem go w okolicach drzwi wejściowych do mieszkania.
Jak zademonstrowali hakerzy w 2017 roku, wiedząc o tym, gdzie fizycznie znajduje się pilot do samochodu, możliwe jest przechwycenie i wzmocnienie jego sygnału. Stojąc przed drzwiami wejściowymi do naszego mieszkania włamywacz może w ten sposób wykorzystać leżący niedaleko pilot, by otworzyć drzwi samochodu bez naszej wiedzy.
Wyłączaj sieci bezprzewodowe, gdy ich nie używasz
Kiedy podczas jazdy samochodem nie korzystasz z połączenia Wi-Fi lub Bluetooth, najlepiej całkowicie wyłączyć te sieci. Dzięki temu można uniknąć ewentualnego włamania z ich wykorzystaniem.
W szczególności jako punkt wejścia dla hakera może posłużyć podłączony do systemu samochodu telefon lub tablet. Nawet jeżeli zadbaliśmy o aktualizację oprogramowania samochodu, niezałatany błąd w innym podłączonym do niego urządzeniu może wystarczyć hakerom. Najlepiej więc ograniczać takie połączenia tak bardzo, jak to tylko możliwe.
Uważaj na to, co podłączasz
Warto również pamiętać o tym, by ostrożnie podchodzić do podłączania w samochodzie pamięci USB. Przede wszystkim, jeżeli pendrive czy inne podobne urządzenie pochodzi z nie do końca pewnego źródła, należy wykonać skanowanie programem antywirusowym. Najlepiej zaś w ogóle takich niepewnych pamięci w samochodzie nie używać.
Mogą one bowiem zawierać złośliwe oprogramowanie, które dokona ingerencji w systemy samochodu i umożliwi hakerom ich przejęcie.
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m.in. gram.pl, Polygamia.pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!