Logowanie na telefon: żyły zamiast twarzy i odcisku
26 lipca 2020
Systemy identyfikacji użytkownika przez telefon wchodzą na nowy etap. Rozwiązania, które były rewolucją jeszcze całkiem niedawno, dziś zaczynają być postrzegane jako przestarzałe. Za nowość można z kolei uznać koncepcję Apple. Producent iPhone’ów chce, by wkrótce logowanie odbywało się nie poprzez skanowanie twarzy, ale weryfikując żyły, które są na skroniach.
W ten sposób firma zakłada (a czy bierze pod uwagę również szybkość starzenia?), że wejdzie na jeszcze wyższy i lepszy etap identyfikacji użytkowników w ramach Face ID. Nie wystarcza do tego już sama zgodność twarzy. Sztuczna inteligencja ma ocenić detale – właśnie takie, jak np. żyły widoczne na skroni.
Jeden z serwisów branżowych analizujący koncepcje koncepcje technologicznego giganta, Patently Apple pisze o wniosku patentowym, który zakłada nie tylko samo skanowanie twarzy, ale analizę stanu żył. Według założeń Amerykanów będzie to krok dalej w zabezpieczeniu smartfona – ograniczy bowiem możliwości odblokowania urządzenia przez kogoś, kto jest podobny.
Nowy system uwzględnia nie tylko samo skanowanie oraz identyfikację, ale także sztuczną inteligencję i możliwości, jakie daje machine learning.
Na czym polega system Face ID?
Technologia biometrycznej autoryzacji wykorzystuje rozpoznawanie twarzy do odblokowania smartfona – wymaga to jednak ustawienia iPhone’a naprzeciwko oczu użytkownika w odległości od 25 do 50 cm. W ten sposób poprzez jedno spojrzenie na smartfon można dokonać jego odblokowania.
Identyfikacja twarzy działa w oparciu o analizowane punkty na twarzy użytkownika – wg Apple to ok. 30 tys. elementów fizjonomii. Co ciekawe, system dostosowany jest do tego, by analizować różnice wywołane np.:
- zarostem
- specyficznym oświetleniem
- okularami
- makijażem.
System idzie jednak dalej. Autoryzacja użytkownika używana jest już również w sklepach Apple oraz w ramach systemu płatniczego Apple Pay. Firma na plany rozwoju: chce wprowadzić tę funkcję także do powiązanych aplikacji własnych oraz sieci partnerskich.
System Face ID wykorzystywany jest wyłącznie w telefonach Apple. Pierwszym modelem, na którym testowano system rozpoznawania twarzy był iPhone X.
Obecnie również inne marki wykorzystują własne systemy identyfikujące użytkownika smartfona po twarzy.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
Na czym polega system Face ID?…
SIMulator internet od T-Mobile, czyli właściwie… co? Oto, jak działa w praktyce
Na czym polega system Face ID?…
W T-Mobile internet mobilny bez limitu szybkości. Kto może z tego skorzystać?
Na czym polega system Face ID?…
Najnowsze artykuły
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Na czym polega system Face ID?…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!