Na co zwrócić uwagę zabezpieczając konto Google?
20 lipca 2020
Zabezpieczenie swojego konta w Google to coś więcej niż zadbanie o prywatność. W sytuacji, gdy konto wykracza poza sam e-mail, a staje się źródłem informacji o aktywności użytkownika, zapewnia dostęp do e-maila czy jest formatem płatniczym, skuteczna ochrona staje się szczególnie istotna.
Jakie aspekty należy wziąć pod szczególną uwagę planując silne zabezpieczenie konta Google? Produkt ten zapewnia sam z siebie wysoką ochronę, ale niezależnie od tego warto poświęcić kilka minut na to, by podwyższyć bezpieczeństwo – na koncie znajduje się przecież mnóstwo danych wrażliwych: od możliwości resetowania haseł po rachunki bankowe czy kontakty i zdjęcia.
Krok 1. Zmień standardowe hasło na naprawdę silne
Czy używasz na wielu kontach tego samego hasła lub po prostu jego mutacji? To błąd. Im bardziej są one różnorodne, tym trudniej zhakować je przez internet. Warto tu sięgnąć np. po możliwości, które zapewnia dobry menedżer haseł – nie tylko zaproponuje dany wariant, ale również sam go zapamięta, a użytkownik będzie miał do nich dostęp na podstawie jednego.
Hasło do profilu Google powinno być regularnie zmieniane i dodatkowo – oryginalne, nietypowe, niestandardowe. Aby dokonać jego edycji na nowe wystarczy wejść w sekcję logowania do Google a następnie w dziale Hasło wprowadzić nowe i je zatwierdzić.
Krok 2. Dwuetapowa weryfikacja konta Google
Hasło to tylko początek ograniczeń ryzyka włamu przez internet. Drugim etapem jest weryfikacja dwuskładnikowa. Tego typu uwierzytelnianie wymaga nie tylko wpisania hasła, ale potwierdzenia go np. na smartfonie. Jeśli więc Twoje konto Google zostanie skonfigurowane właśnie w ten sposób, by się na nie dostać będzie niezbędny kod z urządzenia. W ten sposób skutecznie działają np. mechanizmy bankowe.
Krok 3. Ustalenie metody kontaktowej
Czasami to sam Google chce potwierdzić, że dany użytkownik to rzeczywiście on – a nie ktoś obcy. Pyta więc o dane podawane podczas pierwotnej rejestracji. Warto więc mieć aktualne i prawdziwe dane obejmujące takie informacje jak:
- pomocniczy numer telefonu
- alternatywny adres e-mail
- pytanie zabezpieczające.
Chodzi nie tylko o ich uzupełnienie, ale również poprawne dane. Gdy przyjdzie czas na szybkie potwierdzenie konta, zastanawianie się, co autor miał na myśli w przypadku pytania pomocniczego może doprowadzić do sporej irytacji.
Krok 4. Sprawdzanie aktywności na koncie
Masz wrażenie, że ktoś na np. współdzielonym komputerze używał Twojego profilu? Przeglądarka pokazuje dziwną aktywność? Warto co jakiś czas zalogować się na konto Gmail i przewijając w dół strony zerknąć na ostatnią aktywność na koncie. W ten sposób, w dziale szczegółowych informacji można zweryfikować, co działo się na danym Google. W razie nieprawidłowości należy skorzystać z opcji wylogowania się ze wszystkich sesji internetowych oraz możliwie szybko zmienić hasło dostępowe.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!