Na czym polega nowy standard telewizji HbbTV?
30 czerwca 2020

HbbTV – nowe rozwiązanie na rynku telewizji, które znaleźć można m.in. na regionalnych multipleksach – bywa określane jako telewizja przyszłości. Być może to określenie nieco nad wyrost, ale warto zwrócić uwagę na silne połączenie dwóch sfer – tradycyjnej, dobrze nam znanej TV oraz możliwościami wykorzystania internetu.
Pod skrótem HbbTV kryje się anglojęzyczne określenie Hybrid Broadcast Broadband TV. Odpowiada on rozumieniu telewizji hybrydowej, która z jednej strony zapewnia typową emisję TV, ale poszerza ją o treści multimedialne. Te na ekran telewizora trafiają poprzez internet – warunkiem jest tu dobrej jakości, szybkie i szerokopasmowe łącze.
W efekcie HbbTV jest połączeniem dwóch – wydawałoby się sprzecznych do niedawna – źródeł rozrywki. Nie można rozumieć HbbTV jako telewizji typu Smart TV – o ile ta ostatnia jest ukierunkowana na np. rynek VOD, pierwsza stanowi raczej uzupełnienie, głównie w zakresie ogólnej interakcji z użytkownikiem przez internet.
Kliknij, a zobaczysz więcej – przez internet

Jak HbbTV działa w praktyce? Bardzo dobry przykład pokazuje poświęcony tej opcji polski serwis HbbTV. Bazą dla prezentacji możliwości jest reklama jednej z firm zapewniającej sprzedaż opon. Odbiorca oglądający telewizję – np. ulubiony serial w TVP – w dolnym rogu ekranu otrzymuje tzw. teaser z reklamą. “Zwykli” telewidzowie jej nie widzą; na ekran trafia poprzez internet. Jeśli użytkownik jest nią zainteresowany, może – również za pomocą pilota telewizora – otworzyć ją szerzej lub też przenieść się od razu na hub należący do TVP lub też na przygotowaną witrynę dystrybutora opon.
Oczywiście od strony technologicznej to bardzo proste rozwiązanie, które nie może obciążać urządzenia odbiorcy. Komunikaty płynące w ramach HbbTV są więc proste i ograniczają się głównie do haseł czy nieskomplikowanych od strony graficznej i transferu zdjęć czy infografik.
Dla kogo jest HbbTV?
Telewizja hybrydowa – tak jest już określana oficjalnie w dzienniku ustaw Rzeczypospolitej Polskiej – wymaga przede wszystkim odpowiedniego telewizora. Stopniowo producenci zapewniają urządzenia, które już w standardzie mają opcję możliwych komunikatów – i innych treści, np. rozrywkowych czy informacyjnych od nadawcy. Dodatkowo istnieje możliwość uruchomienia włączenia telewizji hybrydowej na dekoderach operatorów telewizji kablowej. Jak działa to na przykładzie UPC? W takim warunku kluczowe jest spełnienie dwóch warunków – na kanale emitowanym w ramach DV-C musi być udostępniona HbbTV, a sam dekoder od operatora powinien być dostosowany do odbiorcy w tym standardzie oraz podłączony do internetu.
Współczesna telegazeta, choć z internetem?
W ten sposób przyjęto określać standard HbbTV – to nie do końca słuszne podejście. Oczywiście w porównaniu do znanej z lat 90. (choć aktywnej do dziś!) telegazety, hybrydowa telewizja różni się bardzo znacząco – przede wszystkim zakresem możliwości. Zamówienie wideo na życzenie, rozszerzenie statystyk z oglądanego meczu czy wspomniane wcześniej reklamy o lepszej personalizacji komunikatu – to wszystko sprawia, że HbbTV jest całkiem ciekawym rozwiązaniem w przypadku osób, które sporo czasu spędzają przed ekranem telewizora.


Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły

Zarządzanie domowym internetem nie musi być trudne. Wystarczy podzielić go na pasma
Kliknij, a zobaczysz więcej – przez internet…

Jak zweryfikować dokument przez internet w aplikacji mObywatel?
Kliknij, a zobaczysz więcej – przez internet…

Czy wiesz, jak prawidłowo skierować anteny routera? To częsty błąd
Kliknij, a zobaczysz więcej – przez internet…
Najnowsze artykuły

Ultraszybki światłowód od Netii z Wi-Fi 7. Jak działa szybki internet 2 Gb/s?
Kliknij, a zobaczysz więcej – przez internet…

Dark fiber, czyli nisza. Czym jest ta technologia i dlaczego o niej nie wiecie?
Kliknij, a zobaczysz więcej – przez internet…

Miejskie sieci światłowodowe kontra ogólnokrajowi operatorzy – co wybrać?
Kliknij, a zobaczysz więcej – przez internet…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!