Internet a ceny. Polska z bardzo dobrym wzrostem na tle UE
15 czerwca 2020

Polska może pochwalić się obecnie najwyższym w Unii Europejskiej wykorzystaniem mobilnych usług szerokopasmowych przy zachowaniu bardzo korzystnych cen. Takie wnioski wysnuć można z najnowszego rankingu unijnego dotyczącego gospodarki cyfrowej oraz e-społeczeństwa.
Ranking to DESI – indeks określający czynniki decydujące o jakości gospodarki cyfrowej i społeczeństwa internetowego. Najnowsza wersja na rok 2020 to wzrost Polski o dwa miejsca. Warto w tym kontekście spojrzeć, jakie czynniki decydują o poszczególnych miejscach w DESI. Indeks opiera się na pięciu wskaźnikach. Są nimi:
- łączność
- kapitał ludzki
- użycie internetu
- integracja technologii cyfrowych
- cyfrowe usługi publiczne.
W obecnym rankingu Polska miała 45 na 100 punktów przy średniej unijnej na poziomie 52. To duży wzrost wobec wyników sprzed roku. Wtedy średnia unijna była taka sama. Polska miała wtedy wynik na poziomie 41 pkt.
Duży wzrost wykorzystania usług mobilnych
Miejsce w rankingu to efekt m.in. tego, jakie są ceny internetu w Polsce – kraj ma najwyższy w skali europejskiej poziom wykorzystania mobilnych usług szerokopasmowych przy utrzymaniu atrakcyjnego kosztu nabycia. Szczególnie na tle wyników europejskich Polska należy do krajów, gdzie można liczyć na relatywnie tani internet o dobrych parametrach.
W tym kontekście ciekawie wygląda wskaźnik zużycia internetu dla Polski. Przy średniej unijnej 8,7, rezultat krajowy to 7,45. Z kolei integracja technologii cyfrowych na poziomie 8,27 dla UE, w Polsce to 5,25 pkt. Rezultaty te mogą w przyszłości być jeszcze lepsze. Minister Cyfryzacji Marek Zagórski zapowiedział m.in. szybką finalizację “wielu inwestycji infrastrukturalnych”, dzięki którym Polacy mogą liczyć na łatwiejszy dostęp do internetu.
Na dynamiczne zmiany na rynku internetowym uwagę zwrócił też Piotr Woźny, były prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ceny internetu w Polsce
Ceny internetu, do których odwołuje się raport analizowane były zimą 2020 r. przez brytyjski serwis Cable. Sprawdzał on m.in. jaki jest koszt internetu w ponad 200 krajach. W Polsce weryfikował 38 planów taryfowych. Jak pokazało badanie, Polska była na 22 miejscu w kategorii “najtańszy internet stacjonarny”. Z kolei analizując średnią cenę za 1 Mb/s Polska znalazła się na trzeciej pozycji.


Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły

SkyShowtime i Grupa Polsat Plus łączą siły. Ciekawa zmiana na rynku streamingowym
Duży wzrost wykorzystania usług mobilnych…

Netia z wiosenną akcją promocyjną. Aż 19 kanałów TV bez żadnej dopłaty
Duży wzrost wykorzystania usług mobilnych…

Rok bez abonamentu za światłowód i telewizję. Jak nowa oferta Orange zmienia reguły gry?
Duży wzrost wykorzystania usług mobilnych…
Najnowsze artykuły

Ultraszybki światłowód od Netii z Wi-Fi 7. Jak działa szybki internet 2 Gb/s?
Duży wzrost wykorzystania usług mobilnych…

Dark fiber, czyli nisza. Czym jest ta technologia i dlaczego o niej nie wiecie?
Duży wzrost wykorzystania usług mobilnych…

Miejskie sieci światłowodowe kontra ogólnokrajowi operatorzy – co wybrać?
Duży wzrost wykorzystania usług mobilnych…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!