Na czym polega internet w ramach WLAN?
8 czerwca 2020
Planując umowę na usługi internetu łatwo spotkać określenia WLAN i Wi-Fi. O ile druga raczej nie budzi wątpliwości i jest powszechnie znana – dużej naiwności trzeba, by z niej nie korzystać na codzień – tak WLAN brzmi często bardzo tajemniczo. Na czym polega ta technologia sieciowa?
Internet dla domu, mieszkania czy biura – niezależnie od tego, jakie jest jego zastosowanie, nikt nie lubi nadmiaru okablowania. Ideałem jest taka sieć, do której można podpiąć wiele – coraz więcej w ramach Internetu Rzeczy – urządzeń przy minimalnej ekspozycji okablowania. Stąd tak ważny staje się dobry router oraz właściwa konfiguracja sieci Wi-Fi, które umożliwiają podpięcie już wszystkiego: od telewizora po smartfony, piekarnik i kamerę bezpieczeństwa. Jak w tym kontekście wygląda tajemniczo brzmiące WLAN?
Internetowa bezprzewodowa sieć lokalna
Właśnie nią – bezprzewodową siecią lokalną – jest WLAN. To połączenie umożliwiające przekazywanie danych przez internet bez użycia kabli. Odbywa się to w ramach wewnętrznej sieci lokalnej. Wystarczają do tego dostęp do internetu oraz router i bezprzewodowa karta sieciowa. W ten sposób WLAN działa w oparciu o fale promieniowania i kilka standardów dobrze znanych z konfiguracji urządzeń. To przede wszystkim 802.11 – powszechnie znany już standard, który był pierwszym z formatów zastosowanych w powszechnym użyciu. Kolejne standardy to po prostu rozbudowanie funkcjonalności oraz szybkości działania podstawowego.
Standardy sieci WLAN
WLAN jest więc grupą połączonych ze sobą komputerów – w ten sposób można stworzyć wewnętrzną sieć w szkole, firmie czy domu.
Obecnie, analizując oferty internetu oraz konfigurując sieć bezprzewodową można spotkać się ze standardem 802.11n. To technologia zapewniająca transfer ok. 300 Mb/s przy częstotliwości 5 GHz – jeśli tylko sygnał jest wystarczająco mocny. Słabszym standardem jest 802.11g, który dodatkowo bywa podatny na zakłócenia. Wcześniej używano standardu 802.11b. On zapewniał wolne połączenie do ok. 11 Mb/s, choć np. zasięg działania – do 30 m w pomieszczeniach – jest niewątpliwym atutem.
Reasumując: sieć WLAN to lokalna sieć bezprzewodowa, czyli połączenie łącza internetowego, routera oraz kilku urządzeń obsługujących sieć Wi-Fi. Zalety takiego rozwiązania to nie tylko łatwość rozbudowy i możliwość użytkowania sieci na sporej powierzchni. Umiejętne rozłożenie nadajników sprawia, że zasięg WLAN można znacząco powiększać – np. na teren ogrodu lub przestrzeni, które dotychczas były niewykorzystywane internetowo.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Internetowa bezprzewodowa sieć lokalna…
Jak wybrać najlepszą pożyczkę dopasowaną do potrzeb finansowych?
Internetowa bezprzewodowa sieć lokalna…
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Internetowa bezprzewodowa sieć lokalna…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Internetowa bezprzewodowa sieć lokalna…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Internetowa bezprzewodowa sieć lokalna…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!