Jaki czytnik e-booków wybrać? Oto kluczowe parametry
29 maja 2020
E-booki diametralnie zmieniły świat rozrywki, czytelnictwa i dostępu do książek. Choć szelest papieru czy po prostu obcowanie z tradycyjną książką jest ciągle ceniony, e-booki to wygoda, komfort, szybkość dostępu do nowości. Które parametry e-booków są kluczowe planując zakup czytnika?
Kwestia e-booków przeszła ciekawą metamorfozę: od pytania “czy warto kupić czytnik” po “jaki czytnik wybrać”. Wątpliwości nie dotyczą już opłacalności zakupu czytnika e-booków, ale tego, na co zwrócić uwagę. A tu można być zaskoczonym – kluczowe właściwości to całkiem spora lista parametrów, które trzeba uwzględnić.
Ekran to nie tylko przekątna
Rozważając zakup e-booka kierujemy się głównie jego rozmiarem. Oczywiście duży czytnik będzie lepszy niż mały – to kwestia zarówno wygody czytania jak i po prostu trzymania w dłoniach. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na rozdzielczość ekranu, czyli parametr decydujący o tym, czy treść będzie wyświetlana maksymalnie precyzyjnie, ostro, wyraźnie. Im jest ona wyższa, tym lepsze są odczucia użytkowników. Jeśli więc do wyboru są opcje 800×600 pikseli oraz np. 1448×1072, zdecydowanie lepszym wariantem będzie ta druga.
Inną kwestią dla ogólnych odczuć podczas czytania jest typ podświetlenia e-booka. Warto zwrócić uwagę na to, by był to E-Ink, czyli technologia e-papieru. To rozwiązanie, które doskonale odwzorowuje naturalną książkę i nie sprawia, że użytkownik odczuwa zmęczenie oczu podczas czytania.
Dostęp przez internet
Choć czytniki e-booków z założenia wyposażone są w porty, które umożliwiają ich ładowanie oraz łączenie z np. komputerem, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup czytnika z dostępem do sieci. Poprzez Wi-Fi może zarówno czerpać z zasobów wirtualnych bibliotek i baz e-booków jak i odbierać e-booki wysyłane przez użytkownika. Jak działa to np. w modelach Kindle? Użytkownik może stworzyć swój własny adres e-mail z domeną @kindle.com. W ten sposób, kupując e-book z księgarni i pobierając go na swój dysk komputera, może też napisać pod ten adres wiadomość z załącznikiem. Czytnik samoczynnie doda go do biblioteki. To rozwiązanie wygodne i szybkie – warto wykorzystywać w ten sposób spore zasoby pamięci e-booków.
Marka producenta czytnika
A’propos Kindle – to swoisty symbol na rynku e-booków, marka sama w sobie. Stąd powstaje pytanie: czy są jakieś alternatywy dla Kindle? Czy inni producenci – a tych nie brak nawet wśród powszechnie znanych marek – oferują podobną jakość sprzętu? Tak – w większości przypadków dobry czytnik e-booków, wyposażony w E-Ink, dostęp do Wi-Fi oraz dodatkowe funkcjonalności w pełni wystarczy do wygodnego czytania. Warto zwrócić uwagę, by miał dostęp do kilku wartościowych opcji – np. przeglądarki internetowej czy słownika. Dość ważnym parametrem jest też fabryczna pamięć do danych. Jeśli budżet pozwala na nieco większe zakupy, można również pomyśleć o tym, by e-book był wodoodporny – czytanie na plaży czy w wannie nie będzie obarczone ryzykiem uszkodzenia.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Ekran to nie tylko przekątna…
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!