Ceny internetu mobilnego w Polsce znacząco spadły
5 maja 2020

Bardzo ciekawe porównanie cen internetu mobilnego na świecie zaprezentował serwis Cable.co.uk. Wnioski? W Polsce sieć tanieje – i to znacząco – ale lista krajów, gdzie można go nabyć jeszcze korzystniej jest spora. A niektóre z tych państw mogą bardzo zaskoczyć.
Brytyjski serwis analizował dane z początku roku 2020. Wtedy ceny internetu mobilnego – dla porównania użyto jednostki 1 GB – w Polsce sięgały przeciętnie 2,9 zł. Odpowiadało to wartości 0,7 dolara.
Wskaźnik ten można uznać za wiarygodny. Serwis analizował bowiem ponad 50 planów taryfowych. I w tym kontekście najbardziej rzuca się w oczy dynamika zmiany ceny internetu mobilnego. Rok wcześniej – podczas podobnego badania – 1 GB internetu kosztował ok. 5,05 zł, czyli 1,32 dolara. Różnica jest więc znacząca.
Ile kosztuje internet mobilny na świecie?
Choć z pewnością spadek cen i coraz bardziej atrakcyjne oferty internetu mobilnego w Polsce mogą robić wrażenie, do poziomów zapewnianych przez liderów rankingu nam jeszcze daleko. Patrząc na średnie ceny sieci polskie 0,7 dolara to całkiem sporo.
Najtańszy internet mobilny – średnie ceny 1 GB wg Cable.co.uk
- Indie – 0,09 dol.
- Izrael – 0,11 dol.
- Kirgistan – 0,21 dol.
- Włochy – 0,43 dol.
- Ukraina – 0,46 dol.
- Kazachstan – 0,46 dol.
- Somalia – 0,50 dol.
- Sri Lanka – 0,51 dol.
- Rosja – 0,52 dol.
- Wietnam – 0,57 dol.
- Chiny – 0, 61 dol.
Dane do analizy zbierano między 3 a 25 lutego 2020 r. W sumie bazą było 5,5 tys. planów taryfowych. Wykorzystano do nich dane z 228 państw.
Skąd takie ceny internetu mobilnego?

Analityk serwisu, Dan Howdle zwraca uwagę na ciekawą kwestię w kontekście rankingu. – Wiele najtańszych krajów, w których można kupić internet mobilny należy zwykle do jednej z dwóch kategorii. Jedne mają doskonałą mobilną i stacjonarną infrastrukturę szerokopasmową. W efekcie dostawcy mogą zaoferować duże ilości danych, co obniża ceny za 1 GB. Inne – mając mniej zaawansowane sieci szerokopasmowe – są w dużej mierze zależne od internetu mobilnego.
Na droższym końcu listy są kraje, w których często infrastruktura nie jest świetna, ale zużycie okazuje się być bardzo małe. Ludzie często kupują pakiety danych o wielkości kilkudziesięciu MB, co czyni gigabajt stosunkowo dużą – a zatem kosztowną – ilością danych zakupu – ocenia specjalista serwisu Cable.


Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły

SkyShowtime i Grupa Polsat Plus łączą siły. Ciekawa zmiana na rynku streamingowym
Ile kosztuje internet mobilny na świecie?…

Netia z wiosenną akcją promocyjną. Aż 19 kanałów TV bez żadnej dopłaty
Ile kosztuje internet mobilny na świecie?…

Rok bez abonamentu za światłowód i telewizję. Jak nowa oferta Orange zmienia reguły gry?
Ile kosztuje internet mobilny na świecie?…
Najnowsze artykuły

Ultraszybki światłowód od Netii z Wi-Fi 7. Jak działa szybki internet 2 Gb/s?
Ile kosztuje internet mobilny na świecie?…

Dark fiber, czyli nisza. Czym jest ta technologia i dlaczego o niej nie wiecie?
Ile kosztuje internet mobilny na świecie?…

Miejskie sieci światłowodowe kontra ogólnokrajowi operatorzy – co wybrać?
Ile kosztuje internet mobilny na świecie?…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!