5 sposobów na to, by Twój smartfon działał lepiej i dłużej
20 lipca 2020
W sytuacji, gdy smartfon i używany w nim internet zapewniają nie tylko komunikację, ale też dostęp do wiedzy, multimediów czy użytecznego oprogramowania, utrzymywanie telefonu w doskonałej formie jest szczególnie ważne. Owo słowo forma nie jest tu nad wyrost. Użytkowanie smartfona można bowiem porównać do swojego zdrowia: aby działał on tak, jak tego oczekujesz, telefon musi być odpowiednio przygotowany i konserwowany.
Jaka jest podstawowa korzyść z zadbania o smartfon? To przede wszystkim koszty. Producenci już zauważyli, że konsumenci na rynku zdecydowanie bardziej niż w przeszłości doceniają posiadane już urządzenia – wystarczy, że są odpowiednio utrzymane, a mogą służyć dłużej. Nie ma więc potrzeby zakupu nowego. Co jest szczególnie ważne, by smartfon służył przez lata nie tracąc nic ze swoich właściwości?
Regularne wdrażanie aktualizacji systemowych
Kluczową cechą oczekiwaną przez każdego klienta jest szybkość działania telefonu – chodzi nie tylko o samą prędkość internetu, ale również reakcję aplikacji, rozwiązywanie bieżących zapytań użytkownika. Stąd tak ważne jest, by aktualizować system operacyjny i właśnie “apki” tak szybko, jak to możliwe – najlepiej w miarę ich wydawania. To niewiele czasu – zaledwie jeden klik potwierdzający potrzebę instalacji. Tymczasem regularna aktualizacja aplikacji da spore korzyści: od naprawienia potencjalnych błędów po odpowiednie zabezpieczenie smartfona. Urządzenie będzie w efekcie działać po prostu płynniej, wygodniej, szybciej.
Warto więc zwrócić uwagę na to, by opcja aktualizacji aplikacji odbywała się automatycznie – wystarczy sprawdzić to w ustawieniach.
Likwidacja zbędnych aplikacji w smartfonie
Jeśli już analizować aktualizacje aplikacji, wystarczy spojrzeć na to, jak wiele z nich… nic często nie mówi użytkownikowi. To oprogramowanie dodane spontanicznie, pod wpływem chwili. W ten sposób instalujemy np. nakładki do robienia efektów zdjęciowych czy system recenzji, z którego nikt potem nie korzysta. To błąd – liczbę nieużywanych aplikacji trzeba ograniczyć do minimum. To zaoszczędzi miejsce na dysku, a jednocześnie wykluczy ryzyko działania zbędnego oprogramowania w tle i zużywanie jego zasobów. Smartfon odwdzięczy się zdecydowanie lepszą efektywnością. Biorąc pod uwagę to, jak łatwo można usunąć aplikacje ze smartfona, naprawdę warto zrobić co jakiś czas gruntowny porządek.
Właściwa ochrona zewnętrzna smartfona
Zabezpieczenie telefonu to nie tylko kwestia tego, by nie dostał się do niego nikt niepożądany. To również ochrona zewnętrzna. Smartfony spadały i spadać będą, rysowały się i zarysowywać – niestety – będą nadal. Używamy ich w miejscach absurdalnych: od wysokiej szafki, gdy dziecko słucha bajki z YouTube’a po wannę, podczas oglądania HBO. Z założenia są więc narażone na poważne uszkodzenia. Warto więc zainwestować w wysokiej jakości i dobre szkło hartowane czy wzmocnioną obudowę. Rozważyć można też etui umożliwiające np. podgląd ekranu bez otwierania obudowy.
Czyste porty w smartfonie
Oczywiście wiele rzeczy można transferować z urządzenia na np. komputer przez internet, ale porty urządzenia pozostają niezmiennie kluczowe. Tymczasem dbając o ekran zapomina się o takich detalach jak właśnie wyjścia zewnętrzne czy kratki głośnika. Warto je przeczyścić, ograniczyć kurz czy użyć delikatnie patyczka, by pozbyć się zabrudzeń. Co ważne, do takiej konserwacji najlepiej używać materiałów do konserwacji zalecanych przez producentów.
Pilnowanie temperatury baterii
Smartfon nie jest grzejnikiem, termoforem ani mini kaloryferem – ma być chłodny, a nie rozgrzany do granic możliwości. Po pierwsze nie powinien więc leżeć godzinami na słońcu. Jeśli planujesz wypoczynek na leżaku, ukryj smartfon przed promieniami. Jeśli będzie zbyt gorący, zadziała system ochronny, który go wyłączy – tylko po co? Z kolei ładowanie baterii – również wpływające na temperaturę urządzenia – powinno odbywać się wyłącznie przy użyciu sprawdzonych kabli, najlepiej zapewnianych przez producenta już podczas zakupu telefonu.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Regularne wdrażanie aktualizacji systemowych…
Jak wybrać najlepszą pożyczkę dopasowaną do potrzeb finansowych?
Regularne wdrażanie aktualizacji systemowych…
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Regularne wdrażanie aktualizacji systemowych…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Regularne wdrażanie aktualizacji systemowych…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Regularne wdrażanie aktualizacji systemowych…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!